TT: Upon­nees­ta suo­ma­lais­hi­naa­jas­ta vuo­ta­nut öljyä

Ruotsin rannikkovesiltä Ahvenanraumasta on löydetty öljyä, joka on peräisin todennäköisesti uponneesta suomalaisesta työntöproomusta Heraklesista, kertoi Ruotsin uutistoimisto TT tänään.

Ruotsin rannikkovesiltä Ahvenanraumasta on löydetty öljyä, joka on peräisin todennäköisesti uponneesta suomalaisesta työntöproomusta Heraklesista, kertoi Ruotsin uutistoimisto TT tänään.

- Otamme näytteitä, jotta saamme varmistettua, että öljy on peräisin proomusta, sanoi Fredrik Gustafsson Ruotsin rannikkovartiostosta.

Öljyhavainto tehtiin, kun Ruotsin rannikkovartioston lentokone lensi Heraklesin uppoamisalueen yllä aamupäivällä. Öljy peittää noin 400 neliömetrin alueen kolmen meripeninkulman päässä turmapaikasta.

- Se on luonnoltaan erittäin herkkää lintu- ja hyljealuetta, kertoi Gustafsson.

Työntöproomuyhdistelmä Herakles/Bulk upposi kovassa myrskyssä vajaa viikko sitten Ahvenanraumassa lähellä Grundkallenin majakkaa. Aluksen miehistö evakuoitiin suomalaisilla helikoptereilla tiistaina Maarianhaminaan.

Ruotsin rannikkovartiosto kertoi jo viikonvaihteessa, että uponneesta aluksesta on hävinnyt 70 kuutiometriä raskasta polttoöljyä ja 60 kuutiota kevyttä polttoöljyä.

Ilmoita asiavirheestä