Kainuulaisten käsitys hallintokokeilun onnistumisesta tai epäonnistumisesta rakentuu pitkälle sen perusteella, miten lääkärinvastaanotto toimii. Ensi vuoden alussa alkavan maakuntakokeilun lääkäripalvelujen mallia esiteltiin kokeilun ohjausryhmälle maanantaina Kajaanissa.
Kainuun mallissa yhdeksän kunnan terveys- ja sosiaalipalvelut sekä lukio- ja ammattikoulutus kootaan maakunnalliseen yksikköön. Kainuun mallin valmistelu etenee niin, että eri työryhmien ehdotukset palvelujen järjestämisestä valmistuvat vapuksi. Esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalveluja suunnittelee 12 työryhmää.
Terveyspalvelut koskettavat jokaista kainuulaista, ja siksi aikuisvastaanotto- ja päivystystyöryhmien vetäjä, johtava lääkäri Tuomo Pääkkönen halusi tuoda asiat julkiseen keskusteluun jo ennen kuin työryhmät ovat niitä lyöneet lukkoon.
Vastaanotoille moduulit
Kainuun mallin perustarkoituksia on turvata palvelut kaikille asukkaille. Työryhmä esittää, että ensi vuoden alussa yhdeksässä terveyskeskuksessa otetaan käyttöön moduulimalli. Moduuliin kuuluu kaksi lääkäriä, yksi terveydenhoitaja tai sairaanhoitaja ja yksi terveyskeskusavustaja. Yksi moduuli hoitaa 3 000-3 500 asukasta.
Erikoissairaanhoito ja perusterveydenhuolto kootaan yhteen organisaatioon, jolloin hoitoa voidaan porrastaa tarkoituksenmukaisesti. Se vähentäisi keskussairaalaan lähettämistä. Nyt esimerkiksi Kajaanissa ja Vuolijoella käytetään paljon erikoissairaanhoidon palveluja, 1,14 ja 1,17 käyntiä asukasta kohti vuodessa, kun taas Suomussalmi selviää 0,62 käynnillä.
Hyväksi havaittuja työtapoja siirretään Kainuun mallissa koko maakuntaan. Joissakin terveyskeskuksissa terveydenhoitajille on annettu enemmän vastuuta ja asiakkaat ovat tyytyväisiä, toisaalla taas asiakkaat haluavat lääkärille vaikka terveydenhoitajakin voisi auttaa.
Päivystyksen ongelmia Kainuussa ovat pitkät välimatkat ja työvoimapula. Kainuun mallissa päivystyspalvelut pyritään turvaamaan kaikille. Hiljaisen ajan yöpäivystys keskittyy Kainuun keskussairaalaan. Ilta- ja viikonloppupäivystyksiä pidetään Kajaanin lisäksi Kuhmossa, Sotkamossa ja Suomussalmella.
"Järjen käyttö sallitaan. Suomussalmen pohjoisosista on paljon lyhyempi matka Kuusamoon kuin Kajaaniin. Kuusamo rakentaa ympärivuorokautista päivystystä ja sille sopii, että pohjoispitäjäläiset käyttävät sen palveluja", Pääkkönen sanoi.
Jos kaikki 60 lääkärinvirkaa saadaan täytetyiksi, päivystyksiä pystytään hoitamaan omin voimin ilman keikkalääkäreitä. Se on taloudellisempaa ja hoidon kannalta tehokkaampaa.
Päiväpalvelut kuntoon
Kainuun mallissa halutaan laittaa perusterveydenhuollon päiväpalvelut kuntoon, jolloin päivystyksen kuormitus pysyy kohtuullisena. Pääkkösen mielestä pitää vastustaa kehityslinjaa, jossa terveydenhoito alkaa mennä kohti amerikkalaisten televisiosarjojen mallia. Niissä ei ole tarjollakaan muuta kuin päivystysvastanottoa ja ihmiset hoidetaan vasta viimeisellä rajalla.
Kainuun malli ei vie terveyskeskuksien vuodeosastoja. Jalan ruusu tai keuhkokuume voidaan hoitaa yhä kotikunnan terveyskeskuksessa, mutta vaativimpia hoitoja ja kuntoutuksia keskitetään niin, ettei jokainen terveyskeskus pyri tekemään kaikkea.
Suomussalmella on vielä lääkärinvastaanottoja sivukylilläkin. Nekin säilyvät Kainuun mallissa. Pitkien etäisyyksien maakunnassa ei ole järkevää muuttaa kaikkea, Pääkkönen totesi.
Kainuulaisten vapaa valinta terveyspalveluissa ei tarkoita sitä, että terveyskeskuksista tulee kuin tavarataloja, joissa ihmiset käyvät katsomassa tarjontaa. Asuinkuntasidonnaisuuden poisto on tarkoitettu esimerkiksi sellaiseen tilanteeseen, että Kajaanissa töissä käyvä kuhmolainen voi käydä lääkärissä Kajaanissa eikä hänen tarvitse ottaa vapaapäivää sitä varten.
Hallintokokeilun ohjausryhmä, johon kuuluvat kuntien luottamushenkilöjohto ja johtavat viranhaltijat sekä eri viranomaisten ja järjestöjen edustajat, käsitteli myös elinkeinopoliittisten työryhmien väliraportteja ja keskusteli maakunnan ja kuntien yhteisistä viroista.