Soul "Seniorit voivat jäädä kotiin: näiden vaalien avaimet ovat nuorten käsissä".
Tämä Uri-puolueen johtajan Chung Dong-yongin huudahdus muutamia päiviä ennen huhtikuun 15. päivän vaaleja järkytti konfutselaista yhteiskuntaa, jossa korkeaa ikää kunnioitetaan. Kömmähdykseen syyllistynyt puoluejohtaja joutui eroamaan tehtävästään presidentti Roh Moo-hyunin puolueen kampanjapäällikkönä. Vaaleista on tulossa kansanäänestys parlamentin kuukausi sitten erottaman presidentin puolesta.
Chungin onnettomaan lausahdukseen saakka Uri-puoluetta pidettiin gallupeissa vaalien voittajasuosikkina. Erotetun presidentin kohtalo riippuu perustuslakituomioistuimen päätöksestä, mutta vaikutti epätodennäköiseltä, että se olisi asettunut vastustamaan väestön tahtoa ja vahvistanut presidentin erottamisen. Nyt peli on kuitenkin avoinna.
Presidentiksi
nuorten äänillä
Vaikka Chungin lausahdus ei ollutkaan iäkkäiden kansalaisten kannalta miellyttävä, se heijastelee kuitenkin osittain todellisuutta korostamalla nuorten äänestäjien painoarvoa. Etelä-Koreassa vaaleja ei enää voiteta kuvilla ja kannattajien mielistelyllä. Joulukuussa 2002 presidentti Roh tuli valituksi nimenomaan nuorten äänillä. Myös huhtikuun 15. päivän vaaleissa hänen puolueensa kannatusluvut riippuvat nuorista.
Väestörakenteen muuttuminen (kaksi kolmasosaa väestöstä on alle 40-vuotiaita) sekä internetin raju leviäminen ovat tehneet Etelä-Koreasta laajakaistayhteyksien ykkösmaan, "digitaalisen demokratian" laboratorion.
Etelä-Korean vielä nuori demokratia on uusien mielipiteen ilmaisemisen muotojen etujoukkoa. Internetissä julkaistavat lehdet ja matkapuhelimilla lähetetyt tekstiviestit moninkertaistavat kansalaisliikkeiden mahdollisuudet saada väkeä liikkeelle.
Järjestöt onnistuivat saamaan muutamassa tunnissa kokoon 200 000 hengen mielenosoituksen "kynttilävalvojaisiin", jotka seurasivat presidentin erottamista, jota kaksi kolmannesta korealaisista vastusti.
Internet-lehdet
mielipidevaikuttajina
Vaalikampanjassa mielipiteisiin vaikuttavat suurelta osin juuri internet-lehdet. Yksikään päivälehti ei voi toivoa samanlaista vaikutusvaltaa, eikä yhtä laajaa näkemysten ja uutisten kirjoa reaaliajassa.
"Jos haluan tietää, mitä tapahtuu, en lue lehtiä, vaan kysyn asioista internet-lehtiä seuraavalta sihteeriltäni", kertoo eräs presidentin neuvonantajista.
"Painetut lehdet antavat vääristyneen kuvan yleisestä mielipiteestä. Maamme pulssi sykkii internet-lehdissä", kommentoi eräs korealainen journalisti.
Heitä kutsutaan uutississeiksi. Informaation välittäjinä ja vastaanottajina toimivat riippumattomat internet-lehdet, jotka pyrkivät sanoutumaan irti painetuista lehdistä ja kommentoivat tarkoin niiden artikkeleita, ovat luoneet uudenlaisen ilmaisukanavan kansalaismielipiteelle.
"Uutississit"
toimittajien apuna
"Perinteinen lehdistö hioo särmiä. Me haluamme raakaa tietoa", sanoo Jeong Woon-hyeon, joka on päätoimittajana on-line-sanomalehdistä arvostetuimmassa, Ohmynewsissä. Lehden sivuja luetaan päivittäin 20-30 miljoonaa kertaa, eli kävijöitä on yhdestä kahteen miljoonaa.
Ohmynewsillä on 40 toimittajaa ja 28 000 "uutississiä", toisin sanoen "kansalaisjournalisteja", joiden ammatit vaihtelevat yliopiston professoreista kotiäiteihin.
Suurten lehtiyhtiöiden internet-julkaisut pyrkivät käytettävissään olevilla valtavilla resursseilla voittamaan riippumattomat kilpailijansa nopeudessa. Mutta niiden on vaikeaa muuttua foorumiksi, jossa vaihdetaan mielipiteitä ja tietoja virkistävän vapaaseen sävyyn massa, jossa painetut lehdet heijastelevat ennemminkin eliitin näkemyksiä.
Kansalaisliikkeet ovat perustaneet internet-sivustoja, joille on listattu kahdensadan korruptoituneina pidetyn ehdokkaan nimet. Viime parlamenttivaaleissa tällaisilla sivustoilla oli tuhoisa vaikutus. 56 mustille listoille kirjatuista 86 ehdokkaasta jäi valitsematta.
"Mikäli Uri-puolue voittaa vaalit, Rohilla on edessään helpompi urakka. Mutta voitto osoittaisi myös kansalaisliikkeiden painoarvon, joka presidentin täytyy ottaa huomioon", Jeong Woon-hyeon sanoo.