Seinäjoen Törnävänsaarella alkanut Provinssirockin 25-vuotisjuhlafestivaali esitteli perjantaina uusia suomalaisyhtyeitä sekä ruotsalaisen ja amerikkalaisen rockin ikoneita.
Kent teki Provinssirockissa yhden kolmesta vuoden 2003 keikastaan. Haikeana jollottava ruotsalaisviisikko todisti olevansa isojen tilojen yhtye. Lavalla ryhdikkäinä patsastelevien kitaristien Sami Sirviön ja Harri Männyn raskaasti kaiutettujen ja heleänä murisevien kitaravallien varaan rakennettu pop kellui festivaaliyleisön sydämeen.
Audioslave soitti sirkkelikitaroin maustettua voimapoppia. Legendaarisen Soundgarden-yhtyeen laulaja Chris Cornellin luotsaama ja Race Against The Machine -yhtyeen soittajista rakennettu amerikkalaisyhtye yhdisti musiikissaan grunge-rutinaa ja kiukkuisia progeriffejä.
Lauantaina päälavalla iloista retropoppia soittaneesta ja Bomfunk MC's:n Freestyler-hitillä leikitelleestä Tehosekoittimesta ja illemmalla raskaana murisseesta CMX:stä on tullut festivaalin jokavuotisia vakiokävijöitä.
Puhdas
popfestivaali
Festivaali ehti imuroida ensimmäisen päivän aikana Seinäjoelle 17 000 ihmistä. Yleisöprofiililtaan festivaali on edellisvuosiin verrattuna muuttunut kevyemmäksi samaan aikaan, kuin Helsingissä järjestettävä Tuska ja Kauhajoen Nummirock profiloituvat enemmän raskaan rockin suuntaan. Provinssirock on yhä puhdas ja aito popfestivaali, Woodstockin kepeä perillinen.
Festivaalin promoottori Juha Koivisto tunnustaa, että kevään koleiden säiden ohella myös suomalaisten ykkösnimien puuttuminen vaikuttaa yleisömääriin. Hän uskoo, että ulkomaalaiset meganimet tekevät mieluummin itsenäisiä kiertueita, kuin raahautuvat festivaalien vetonauloiksi.
Perjantaina 13. päivä tuotti festivaalille ongelmia. Tampereella tapahtunut lennonvarmennusjärjestelmän kaatuminen aiheutti ongelmia yhtyeiden logistiikalle.
"Olin kuin tulisilla hiilillä, kun selvisi, että lennot eivät olleet aikataulussa. Se hankaloitti ulkomaalaisten artistien matkustelua", Koivisto kertoi.
Humppaa ja
Napanderia
Perjantaina yleisöä teltassa hurmannut Martti Servo ja Napander on se yhtye, jonka jokainen festivaali haluaa listalleen tänä vuonna. Laulaja Martti Servo pitää ikävänä, ettei hän ehdi kuulla Seinäjoella omia idoleitaan.
"Olisin halunnut nähdä Massive Attackin ja Dave Gahanin, mutta kun on omiakin keikkoja", Servo tuskaili.
Eläkeläiset jatkoi 25-tuntista humppamaratoniaan varsinaisen festivaalialueen ulkopuolella myöhään lauantai-iltaan. Joensuulaisyhtyeen laulajabasisti Martti Varis kertoi, että yhtyettä edusti Seinäjoella 13 soittajaa sen koko kymmenvuotisen uran ajalta. Yhtye halusi kunnioittaa juhlafestivaalia rakentamalla sen sivuun oman erikoisen 10-vuotistaiteilijajuhlansa.
Eläkeläiset suunnitteli maratoniaan varten työvuorolistat. Pirteä basisti hymyili, vaikka takana olikin jo kaksi työvuoroa. "Soitin ensimmäisen setin yöllä kolmesta viiteen ja seuraavan sitten aamulla yhdeksästä yhteentoista. Soittaminen on kyllä välillä raskasta kuin helvetti".