Finn­ka­ta­lyt tiu­kas­ti kiinni Hong­kon­gin ura­kas­sa

Hongkongin itselleen ottama tavoite vähentää liikenteen ilmansaasteita 80 prosentilla vuoteen 2005 mennessä tuo työtä myös Oulun seudulle. Kempeleessä kotipaikkaansa pitävä Finnkatalyt on tiiviisti mukana urakassa.

Hongkongin itselleen ottama tavoite vähentää liikenteen ilmansaasteita 80 prosentilla vuoteen 2005 mennessä tuo työtä myös Oulun seudulle. Kempeleessä kotipaikkaansa pitävä Finnkatalyt on tiiviisti mukana urakassa, jonka aikana on tarkoitus asentaa kaikkiin Hongkongissa käytettäviin ennen vuotta 1995 rekisteröityihin raskaisiin diesel-ajoneuvoihin joko partikkeliloukko tai katalysaattori.

"Projektin piiriin kuuluvia autoja on kaupungissamme noin 140 000, joten urakka on todella valtava", kertoo Hongkongin ympäristönsuojelupäällikkö Wai-chuen Mok.

Mok vieraili perjantaina Kempeleessä yhdessä vanhemman ympäristösuojelutarkastajan Hoi-nam Laun kanssa tutustumassa Finnkatalytin tuotekehitystoimintaan.

Hongkongin projekti on jaettu sen valtavuuden vuoksi useisiin jaksoihin. Ensimmäisessä vaiheessa puhdistuslaitteet asennettiin pieniin diesel-ajoneuvoihin. Nyt alkavassa toisessa vaiheessa otetaan käsittelyyn yli neljän tonnin painoiset ajoneuvot, kertoi Mok.

Kempele piirtää, Kiina rakentaa

Kaupunki ei jaa rahaa autoilijoille, se vain tukee puhdistuslaitteiden asennusta, huomauttaa Mok. Kysymykseen tulevat puhdistusvälineiden tuottajat on valittu tiukan seulan ja asiantuntijoiden antamien lausuntojen perusteella, Mok huomautti. Hänen mielestään ei ollut yllätys, että Pohjois-Suomesta löytyy alan korkeaa asiantuntemusta. Kisa urakoista on silti kova, sillä Finnkatalytin kilpailija urakassa on alan suuri amerikkalaisyritys.

Finnkatalyt Oy:n toimitusjohtaja Martti Kauhanen uskoo hankkeen nousevan arvoltaan aina noin viiteen miljoonaan euroon. Projektiin menevät katalysaattorit rakennetaan pääosin Kiinassa Kempeleestä lähettyjen piirustusten mukaisiksi lukuun ottamatta muutamia erikoisajoneuvoja, joiden katalysaattorit rakennetaan valmiiksi täällä.

Nyt alkavan toisen vaiheen aikana katalysaattoreita asennetaan noin 30 000 kappaletta. Kauhanen arvioi, että Finnkatalytin osuus tästä on vähintään noin 10 000 kappaletta.

Hankkeeseen liittyen yritys joutuu myös miettimään paikan päälle menemistä. Kauhasen mukaan tästä meneillään olevasta yhdestä projektista selvitään hoitamalla asiat Suomesta, mutta koska käytännössä kaikki Aasian suurkaupungit seuraavat Hongkongin hankkeen edistymistä, on firman jatkouskottavuuden kannalta paikallaan perustaa alueelle jonkin tasoinen kiinteä edustus.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä