USA:n so­ti­las­ko­neet iskivät Fal­lu­jaan

Yhdysvaltain ilmavoimien koneet moukaroivat torstaina alkuillasta kolmea aluetta Fallujan kaupungissa Irakissa, kertoivat silminnäkijät. Hyökkäyksestä kerrottiin vähän sen jälkeen kun amerikkalaisjoukkojen komentaja oli ilmoittanut, että Yhdysvaltain merijalkaväen joukot vetäytyvät osista Fallujaa.

Amerikkalaisjoukot vetäytyvät Fallujasta.
Amerikkalaisjoukot vetäytyvät Fallujasta.

Yhdysvaltain ilmavoimien koneet moukaroivat torstaina alkuillasta kolmea aluetta Fallujan kaupungissa Irakissa, kertoivat silminnäkijät. Hyökkäyksestä kerrottiin vähän sen jälkeen kun amerikkalaisjoukkojen komentaja oli ilmoittanut, että Yhdysvaltain merijalkaväen joukot vetäytyvät osista Fallujaa.

Yhdysvaltain iskun kohteena kerrottiin olleen ainakin Golanin alue, jolla on taisteltu kiivaasti viime päivien aikana.

Joukkojen komentaja kertoi aiemmin torstaina, että Yhdysvaltain merijalkaväen joukot ovat vetäytymässä osista Fallujan kaupunkia. Amerikkalaisjoukot ovat kolmen viikon ajan piirittäneet Fallujaa ja moukaroineet kaupungissa olevia vastarintapesäkkeitä. Pääkaupungissa Bagdadissa yhdeksän amerikkalaissotilasta sai päivän aikana surmansa tuhoisissa iskuissa.

Amerikkalaissotilaiden on määrä jättää kaupungin valvonta irakilaisille Fallujan suojelujoukoille, joita johtaa kenraali Salah, entinen Saddam Husseinin armeijan upseeri.

Sopimuksen mukaan amerikkalaisten vetäytyminen saatetaan päätökseen perjantain aikana. Fallujan poliisipäällikön mukaan amerikkalaisten vetäytymisestä päästiin sopimukseen neuvotteluissa amerikkalaisjoukkojen komentajien ja Irakin entisen armeijan upseerien kesken.

Vielä torstain vastaisena yönä amerikkalaiset jatkoivat ilmaiskuja vastarintapesäkkeisiin Fallujan sunnikaupungissa. Silminnäkijöiden mukaan tulipaloja syttyi ja ammusvarasto räjähti iltayöstä sen jälkeen kun AC-130-tulitukikoneet olivat tehneet ilmaiskuja.

Tuoreimpien taistelujen vaatimista uhreista ei ole tietoa, mutta Fallujan lääkäreiden mukaan kuutisensataa ihmistä on saanut surmansa väkivaltaisuuksissa, jotka kiihtyivät vajaa kuukausi sitten neljän amerikkalaisen sotilaan saatua surmansa.

Fallujan tilanne kiristyi uudelleen tiistaina, kun kapinallisten aseriisunnan määräaika umpeutui. Yhdysvaltain armeijan arvion mukaan piiritetyssä kaupungissa on noin 1 500 taistelijaa, joiden joukossa on Saddamin kannattajia ja ulkomaisia islamisteja.

Tuhoisa autopommi-isku

Yhdeksän amerikkalaissotilasta sai surmansa väkivaltaisuuksissa Irakin pääkaupungissa Bagdadissa torstaina. Kahdeksan amerikkalaissotilaan kohtaloksi koitui autopommi, joka räjähti Mahmudian alueella hieman ennen puoltapäivää paikallista aikaa. Räjähdyksessä haavoittui neljä sotilasta.

Tämän lisäksi yksi amerikkalaissotilas sai surmansa Bagdadissa juuri ennen aamunkoittoa tehdyssä sinkoiskussa. Iskuista kertoi Yhdysvaltain armeija.

Yli 530 amerikkalaissotilasta on kuollut taistelutoimissa Irakissa sen jälkeen kun Yhdysvaltain johtama liittouma hyökkäsi maahan runsas vuosi sitten.

Lue myös:

Irak syönyt Bushin suosiota.

Tanska harkitsee lisäjoukkojen lähettämistä Irakiin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä