Ul­ko­mai­nen kala maistuu suo­ma­lai­sil­le

Kalaa ja kalatuotteita tuotiin viime vuonna ihmisravinnoksi ennätysmäärä eli lähes 43 miljoonaa kiloa. Henkeä kohti laskettuna se merkitsee 8,2 kiloa.

Kalaa ja kalatuotteita tuotiin viime vuonna ihmisravinnoksi ennätysmäärä eli lähes 43 miljoonaa kiloa. Henkeä kohti laskettuna se merkitsee 8,2 kiloa.

Kalan tuontimäärä ihmisravinnoksi on kahdessakymmenessä vuodessa kaksinkertaistunut ja samaan aikaan rehukäyttöön päätyvän kalajauhon tuonti on supistunut 18 miljoonaan kiloon aiemmasta 90 miljoonasta kilosta.

Tiedot ilmenevät Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen laatimista tilastoista.

Suomalaispöytiin päätyy Norjan lohta henkeä kohti 1,6 kiloa vuodessa, tonnikalaa 1,4 kiloa ja pakasteseitifilettä 700 grammaa henkeä kohti.

Eniten kalaa Suomeen tuotiin Norjasta, jonka osuus kaikesta tuodusta kalasta ja kokonaistuontiarvosta haukkaa lähes puolet.

Vastaavasti Suomesta vietiin kalaa ja kalatuotteita viime vuonna 13,6 miljoonaa kiloa, mikä oli runsaat kaksi miljoonaa kiloa vähemmän kuin edellisenä vuonna.

Suomesta vietiin kirjolohta, mätiä sekä silakkaa.

Ilmoita asiavirheestä