Eu­kon­kan­non triath­lo­nin mes­ta­ruus Jus­si­loil­le

Moninkertainen Eukonkannon MM- kisavoittajapari Tiina ja Jouni Jussila tekivät uuden aluevaltauksen voittamalla ensimmäiset eukonkannon triathlonkisat. Raumalaispari kiisi matkan 37 sekuntiin. Toiseksi kiilasi tiukassa kisassa sonkajärveläinen jääkiekkoilun harrastajien pari Rauno Savolainen - Jonna Karppanen.

Moninkertainen Eukonkannon MM- kisavoittajapari Tiina ja Jouni Jussila tekivät uuden aluevaltauksen voittamalla ensimmäiset eukonkannon triathlonkisat. Raumalaispari kiisi matkan 37 sekuntiin. Toiseksi kiilasi tiukassa kisassa sonkajärveläinen jääkiekkoilun harrastajien pari Rauno Savolainen - Jonna Karppanen.

Kolmanneksi hyvän kanto-osuuden ansiosta kipaisivat iisalmelaiset Sirpa Tissari ja Veijo Rossinen. Triathlonin lajeina olivat luvallinen syrjähyppy, tangolla-ajo ja eukonkanto. Kisa siirrettiin sadesään takia sisälle ja täyteen ahtautunut juhlateltta sai ihastella lajin kiihkeää tempoa.

Kilpailijoiden kunto ja taito joutuivat kovalle koetukselle ja ratkaisulajina oli eittämättä tangolla-ajo. Kaikkien parien yhteistyö ei sujunut toivotulla tavalla. Suurimmat aplodit keräsi irlantilaispari Julia Galvin-Paul Robert, jotka näyttivät esimakua lauantaille.

Kaukaisimmat kantajat tulevat Yhdysvalloista. Suomeen ihastunut pari Wendy ja Warren Straatman olivat lumoutuneita suomalaisillasta Iimäessä. Sonkajärven ja Iisalmen hienoihin nähtävyyksiin kisajärjestäjien toimesta tutustunut amerikkalaispari nautti jokaisesta hetkestään ja kiittelivät maisemien lisäksi vieraanvaraisuutta.

Pari on kotoisin Tulsan kaupungin läheisyydestä, pienestä Owasson 30 000 asukkaan kaupungista. Yöttömän yön ihastelua eivät edes itikat haitanneet, vaan geologina työskentelevä Wendy Straatman katsoi silmä tarkkana saunavihdan tekoa.

- Luonto on aivan ihanaa ja ihmiset avuliaita. Eukonkanto itse on niin hauska laji, että innostuimme siitä heti, Wendy kertoo.

Straatmannit näkivät pätkän eukonkantamisesta ja se sai heidät innostumaan lajista. Niinpä he ilmoittautuivat karsintoihin ja voittivat maansa mestaruuden ja ovat Sonkajärvellä viemässä maansa värejä.

Sonkajärven Eukonkantotapahtumassa sai suurta yleisönsuosiota taannoinen korealaispari, jossa mies oli omassa painoluokassaan. Nyt puolestaan on yleisön suosioon nousemassa irlantilaispari, jossa molempien elopaino herättää kunnioitusta. Rohkea irlantilainen Julia Calvinin elopainon mittari heilahtaa 118 kilossa ja maan voimannostajiin kuuluva Paul Robert pyöräyttää viisariin vieläkin hienommat lukemat.

Suo-ojansnorkkelimestaruus kisoissa menestynyt Calvin kertoo sairastuneensa muutama vuosi sitten ja halusi kokeilla erikoislajeja. Ojassa uimisen lisäksi hän innostui eukonkantamisesta ja niinpä karsintojen kautta matka suuntautui Savon maille.

Ilmoita asiavirheestä