Mönkäre johtaa hal­li­tus­ta

Naisvalta palaa tänään torstaina hallituksen johtoon. Matti Vanhasen (kesk.) kaksi viikkoa vanha hallitus kokoontuu istuntoon sosiaali- ja terveysministerin Sinikka Mönkäreen (sd.) johdolla.

Valta vaihtuu. Suomen ministereiden salkut vaihtuvat tiuhaan kesällä.
Valta vaihtuu. Suomen ministereiden salkut vaihtuvat tiuhaan kesällä.
Kuva: Lehtikuva


Helsinki
Naisvalta palaa tänään torstaina hallituksen johtoon. Matti Vanhasen (kesk.) kaksi viikkoa vanha hallitus kokoontuu istuntoon sosiaali- ja terveysministerin Sinikka Mönkäreen (sd.) johdolla.

Kahdeksan vuotta ministerinä ollut Mönkäre pääsee heiluttamaan pääministerin nuijaa, kun pääministeri Vanhanen, hänen sijaisensa valtiovarainministeri Antti Kalliomäki (sd.) ja ministeripäivätilastoissa oleva ympäristöministeri Jan-Erik Enestam (r.) lomailevat.

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarisen (kesk.) piti hoitaa pääministerin tehtäviä koko viikko, mutta Mönkäre ilmestyikin tuon tuosta paikalle. "Raskasta vastuuta onkin toistaiseksi riittänyt vain maanantaille ja keskiviikolle. Pääministerin hommat ovat tällaisia pätkätöitä, kuten on havaittu", Pekkarinen tokaisi keskiviikkona.

"Yritin selvittää, että mitä erityisiä tehtäviä liittyy tämän homman hoitamiseen. Mitään muuta ei keksitty, kunnes joku muisti, että pääministeri on käynyt torilla kansan kanssa kahvilla. Se on ollut ainut tehtävä, joka minulla on pääministerinä ollut", Pekkarinen naureskeli.



Vanhanen lomailee
kotikylässään


Vanhanen aloitti neljän viikon kesälomansa maanantaina. Vanhanen viettää suurimman osan lomastaan kotonaan Nurmijärven Lemsämän kylällä. Hän on kertonut tekevänsä Katajamäen talonsa pihatöitä.

Vanhasen perhe viihtyy kesällä myös pääministeri-isän vanhempien Tatu ja Anni Vanhasen kesämökillä Keski-Suomessa.

Kalliomäki lopettelee lomaansa tällä viikolla Lemsämän kylällä. Ministeriauto hakee maanantaiaamuna varapääministeri Kalliomäen uudesta Lintumetsän kodista töihin valtioneuvoston linnaan. Kalliomäki johtaa hallitusta siihen asti kun Vanhanen palaa töihin elokuun alussa.

Kalliomäkeä työllistää istuntojen johtamista enemmän valtion ensi vuoden talousarvion laadinta. Valtiovarainministeriö pitää oman budjettiriihensä heinäkuun lopussa.

Tämän päivän istuntoon osallistunee jopa yhdeksän ministeriä. Pääsääntöisesti kesäajan istuntoon ei viedä suuria kiistanalaisia asioita. Myöskään toisiaan tuuraavat ministerit eivät paljoa kajoa toisten rooteliin. Sijaisuudet ovat loppujen lopuksi hyvin nimellisiä.



Manninen pitää
pohjoisen puolia


Pohjois-Suomen puolia hallituksessa pitää vielä toista viikkoa alue- ja kuntaministeri Hannes Manninen (kesk.) Torniosta. Hän lomailee 21. heinäkuuta lähtien.

Kuhmolainen ministeri kauppa- ja teollisuusministeri Paula Lehtomäki (kesk.) aloitti lomansa viime maanantaina. Hän paahtoi vielä sunnuntaina Italian Palermossa EU:n epävirallisessa ulkoministerikokouksessa.

Italiaan suuntaa myös työministeri Tarja Filatov (sd.) ennen kesälomansa alkua. Hän osallistuu tänään alkavaan EU:n työ- ja sosiaaliministerien tapaamiseen Varesessa.

Ministereiden lomaoikeus on 30 päivää. Kaikki ministerit jättävät muutamia päiviä syksyn ja talven varalle. II valtiovarainministeri Ulla-Maj Wideroos (r.) ei malta lomailla kuin muutamia päiviä. Hän jättää talveksi jopa 21 lomapäivää.

Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) ja työministeri Filatov tuhlaavat lähes kaikki lomapäivänsä kesällä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä