Tennispelaaja Boris Beckerin valintaa lajin kuuluisuuksien galleriaan on juhlistettu eilen. Tapahtuman päätähti näyttää yhä siltä, kuin olisi aktiiviurheilija. Saksalainen kuitenkin vakuuttaa, ettei ole edes harkinnut paluuta kilpatennikseen - ei, vaikka Martina Navratilova 46-vuotiaana juuri voitti Wimbledonissa sekanelinpelin.
- Jos edes lähden ajatusleikkiin, niin luulen ettei 11 vuoden kuluttua olisi tarpeeksi suuria pelihousuja, 35-vuotias Becker vitsaili.
- Kun jätin kentät 1999 tein sen tosissani. En voi edes ajatella palaavani, Becker jatkoi.
Kolme kertaa Wimbledonin voittanut Becker on toiseksi nuorin ex-pelaaja, joka on valittu tenniksen kuuluisuuksien galleriaan. Viidesti maailman tunnetuimmalla tennisareenalla mestaruuspystin kera juhlinut Björn Borg pitää ennätystä, sillä ruotsalainen tennissuuruus sai kunnian 31-vuotiaana.