Golfin reikäpelin SM- kisojen ensimmäisellä kierroksella koettiin paljon yllätyksiä. Ennakkosuosikeista peräti neljä tippui heti ensimmäisellä kierroksella. Ari Pasanen, Mika Piltz, Heikki Mäntylä ja Ari Savolainen saivat kaikki kokea reikäpelin arvaamattomuuden. Kun toisella kierroksella tippui vielä tuore lyöntipelin SM- hopeamitalisti Roope Kakko, on tulevan voittajan ennustaminen todella vaikeaa.
Keijo Jaakola pelasi vahvinta peliä Reikäpelin SM- kisojen ensimmäisenä päivänä. Jaakola voitti molemmat ottelunsa selkein lukemin 7/6. Hyviä otteitaan osoitti Jani Saari, hän voitti aamun ottelunsa 8/6 ja iltapäivällä kukistui Mikko Korhonen tuloksella 4/3.
Ensimmäinen päivä oli erityisen vaikea ammattilaisille, 23 kilpailuun lähteneestä ammattilaisesta on jäljellä enää viisi. Nyt jo tiedetään että tämän vuoden finalisteista toinen on varmasti amatööri, koska kaavion yläosassa ei ole enää yhtään ammattilaista jäljellä. Viime vuoden mestari Toni Karjalainen on vielä kisassa mukana, mutta tänä vuonna edustaa kierros kierrokselta harvenevaa ammattilaisten ryhmää.
Naisten 16 pelaajan kilpailu alkaa lauantaina.