///G­RA­FIIK­KAA STT-GRA­FII­KAS­TA/// Tou­ko­kuun sää vaih­te­li hel­teis­tä pak­kas­öi­hin

Oulu Toukokuun sää oli melko poikkeuksellinen.

Oulu Toukokuun sää oli melko poikkeuksellinen. Kuun alussa rikottiin helleraja usealla paikkakunnalla, mutta pian helteiden jälkeen ilma kylmeni ennätyksellisen nopeasti yöpakkasille.

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan sää lämpeni vapun jälkeen nopeasti, kun kaakosta virtasi kesäisen lämmintä ilmaa maahamme. Ajankohtaan nähden poikkeuksellisen korkeita päivä- ja yölämpötiloja esiintyi koko maassa 3.-9. toukokuuta. Helleraja, 25 astetta, ylitettiin useana päivänä maa etelä- ja länsiosassa. Myös Lapissa oli ennätyksellisen lämmintä, sillä lämpötila kohosi muutamana päivänä 20 asteen yläpuolelle. Toukokuun lämpimin paikka oli Pori, jossa 6. toukokuuta mittari näytti 27,4 astetta plussaa.

Vastaavaa on koettu toukokuun alussa viimeksi 70 vuotta sitten, vuonna 1934. Tuolloin kaikkein korkein lämpötila, 29,0 astetta mitattiin Kauhavalla 6. toukokuuta.

Ilmatieteen laitoksen mukaan hellepäiviä oli toukokuussa maan etelä- ja keskiosassa 1-4 kappaletta, mikä on selkeästi keskimääräistä enemmän. Vain Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala sekä Pohjois-Suomi odottavat vielä kesän 2004 ensimmäistä hellepäivää.

Nopea pudotus kylmään

Varhaisen kesäsään jälkeen pudotus harvinaisen kylmään säähän tapahtui nopeasti, sillä toukokuun 11. päivä pohjoiselta Jäämereltä saapunut hyvin kylmä ilma syrjäytti lämpimän ilman. Tästä oli seurauksena useita pakkasöitä kautta maan. Halla oli ankaraa ja maanpinnan lähellä lämpötila laski -4 ja -9 asteen välille. Halla oli poikkeuksellisen vakavaa, koska maan lounaisosassa terminen kasvukausi ja muun maussa marjakasvien kukinta oli edennyt jo pitkälle.

Kuukauden puolivälin tienoilla säätyyppi muuttui sateisemmaksi. Päivät olivat edelleen koleita ja hallojen esiintyminen vaihteli pilvisyydestä riippuen.

Toukokuun helteinen alku tuotti myös runsaasti ukkosia. Ilmatieteen laitoksen mukaan toukokuun kokonaissalamamäärä oli 13 500 salamaa, mikä on kaksinkertainen pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna. Toukokuussa myös satoi monin paikoin runsaasti. Kuukauden sademäärä vaihteli maan lounaisosan vajaasta 30 millimetristä maan keski- ja itäosan yli 80 millimetriin. Myös Lapin läänin paikoin noin 50 millimetrin sademäärät olivat keskimääräistä runsaammat.

Toukokuun keskilämpötilasta tuli kuitenkin koko maassa hyvin tyypillinen lämpimän alun ja kolean lopun jälkeen. Maan etelä- ja keskiosassa keskilämpötila oli 8-10 astetta, maan pohjoisosassa 5-8 astetta ja Pohjois-Lapissa 2-4 astetta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä