Helsinki Europarlamenttivaalien ennakkoäänestys alkaa tänään keskiviikkona. Viimeinen ennakkoäänestyspäivä on ensi viikon tiistai. Ennakkoäänestyspaikkoja on ympäri maata yhteensä 834, mm. virastoissa, kirjastoissa ja posteissa.
Muutamissa kunnissa äänestyspaikkoja on myös kauppakeskuksissa sekä kunnan alueella kiertävissä busseissa. Useimmissa kunnissa on ainakin yksi ennakkoäänestyspaikka, joka on avoinna jokaisena ennakkoäänestyspäivänä mukaanlukien lauantai ja sunnuntai.
Ulkomailla ennakkoäänestyaikaa on kesäkuun 5. päivään asti. Ennakkoäänestyspaikkoja on kaikkiaan 211 Suomen edustustossa 92 maassa. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 13.6.
Äänioikeutettu voi ennakkoäänestää missä haluaa, mutta hänellä on oltava mukanaan kuvallinen henkilöllisyystodistus. Postissa tullut ilmoituskortti on hyvä ottaa mukaan, sillä se nopeuttaa äänestämistä.