Hennes & Mauritz valitsi ita­lia­lais­mal­lin yk­kös­täh­dek­seen

Helsinki Ruotsalainen talouslehti Dagens Industri kertoo vaatevalmistaja Hennes & Mauritzin (H&M) valinneen uudeksi

_
_

Helsinki Ruotsalainen talouslehti Dagens Industri kertoo vaatevalmistaja Hennes & Mauritzin (H&M) valinneen uudeksi ykkösmallikseen italialaisen Mariacarla Bosconon. Hän seuraa tehtävässä huippumalli Kate Mossia. H&M purki sopimuksensa englantilaisen Mossin kanssa, kun paljastui, että hän oli käyttänyt kokaiinia.

Hennes ja Mauritz on maailman suurin vaatevalmistaja. Yhtiö on markkinoinut vaatteitaan näyttävillä mainoskampanjoilla. Ne ovat herättäneet myös närkästystä.

Marraskuun alussa H&M tuo myyntiin englantilaisen Stella McGartneyn vaatekokoelman. Viime vuonna yhtiön erityiskokoelman suunnitteli tunnettu muotiguru Carl Lagerfeld.

Ilmoita asiavirheestä