Nyt kannetaan eukko pihalle!
Moni suomalaismies saattaa juhannuksena uhota kaikenlaista omituista, mutta oululainen Jarno Alatalo tekee puheista totta. Alatalo kantaa eukkoaan, jos ei pihalle, niin ainakin pihalla.
Puoliso Anna-Mari Hautala ei eukottelusta pahastu, ei ainakaan nyt parin viikon aikana.
"Eukko. Sehän kuulostaa hyvältä", Alatalo virnistää.
Tämä pariskunta on ensimmäistä kertaa eukkoa kyydissä. Alatalo ja Hautala kilpailevat reilun viikon päästä Sonkajärvellä eukonkannon MM-kisoissa.
"Näin pari vuotta sitten tapahtumasta Kymmenen uutisten loppukevennyksessä. Olisimme menneet kilpailuun jo viime vuonna, mutta Jarno loukkasi jalkansa. Nyt ilmoittauduimme mukaan heti vuoden alusta", Hautala valistaa.
Tosissaan,
ei totisesti
Kaksikko näyttää täydelliseltä osallistujaparilta eukonkantokisaan. Alatalo on 188-senttinen ja noin satakiloinen urheilullinen jässikkä. Hautala on lähes 30 senttiä lyhyempi, puolet kevyempi ja hyvässä kunnossa.
"Olet pieni, etkä liian painava", Alatalo muotoilee ylpeänä.
Eukon maksimipaino saa olla MM-kisassa 49 kiloa tai muuten hänelle laitetaan keinotekoista lisäpainoa. Matkan pituus on noin 250 metriä, joten Tukholmassa vasta maratonin repäissyt Alatalo tarvitsee hieman erilaista juoksuvauhtia.
"Olen tehnyt punttia ja hakenut nopeusvoimaa."
Reppuselkä
on mennyttä
Eukonkantoon osallistutaan yleensä hyvällä huumorimielellä. Pelkäksi vitsiksi laji ei kuitenkaan jää. Jos joku niin kuvittelee, niin halukkaat urhot voivat juhannuksen kunniaksi kokeilla juoksemista neitokainen selässään.
Vanha reppuselkätaktiikka ei enää päde. Alatalo nostaa naisensa selkäpuolelle sillä tavalla, että Hautalan jalat ovat miehen silmien puolella ja ylävartalo paketoituna selkään.
Suomeksi sanottuna Hautala roikkuu miehensä selässä pää alaspäin.
"Kyydissä on yllättävän raskasta olla - sen verran juostessa heiluu. Minun pitää puristaa kädet Jarnon vatsan ympärille tosi lujasti. Onneksi olen nuorena telinevoimistellut, joten olen tottunut olemaan pää alaspäin", Hautala hymyilee.
Matkan varrella on pari pahaa rastia eli kaksi kuivaestettä ja yksi legendaarinen vesieste. Se on juuri se vesieste, jossa aina joku eukko putoaa miehen kyydistä.
"Naisilla on pyöräilykypärä päässä", Hautala huomauttaa.
Alatalolle eukonkanto on hyvä lisä urheilijan kesäharjoitteluun. Jääpalloilija pelasi viime kauden kasvattajaseurassaan OLS:ssa ja aikaisemmin hyökkääjä on edustanut myös ruotsalaisseuroja.
Hautala on telinevoimistelu- ja fitnessharrastusten lisäksi ohjannut aerobicia ja ryhmäliikuntaa jo toista vuosikymmentä.
Liikkuva pariskunta ei lähde Sonkajärvelle totisesti, mutta kisa vedetään läpi tosissaan.
"Sen verran kilpailuhenkisyyttä meissä on."
MM-kisareissu vaatii enemmän luontaista urheilullisuutta kuin päivittäistä eukonkannon harjoittelua. Alatalo ja Hautala suunnittelevat vielä käyvänsä Raatissa kokeilemassa ainakin esteiden ylittämistä.
Hautalan mukaan eukonkanto on pariskunnalle erinomaista - ja humoristista - yhteiseloa. Kiukutteluun ei ole tarvetta.
"Jos en ole kiltisti, niin Jarno voi tiputtaa minut maahan."