Lapsen päivä päätyy ruu­dul­le

"Näytäpä tuo kuva", Jouni Heikka osoittaa näyttöä. Anna-Maija Paavola klikkaa kuvan suuremmaksi. "Tämä on mulla omassa koneessa taustakuvana. Meillä oli hauskat hatut päässä ja me laulettiin noitien jenkkalaulu. Siinä on mun kaveri naapurista", Jouni lisää.

"Näytäpä tuo kuva", Jouni Heikka osoittaa näyttöä. Anna-Maija Paavola klikkaa kuvan suuremmaksi. "Tämä on mulla omassa koneessa taustakuvana. Meillä oli hauskat hatut päässä ja me laulettiin noitien jenkkalaulu. Siinä on mun kaveri naapurista", Jouni lisää.

Eskarilaisille Jouni Heikalle, Miikkael Järvelälle, Ville Alaniskalle ja Samuel Syväniemelle ei tarvitse kuin vilauttaa digikameraa, kun he säntäävät paikalle puupyssyineen, puukkoineen ja nuijineen. He ovat juonen päässä kiinni: ensin lastentarhanopettaja Anna-Maija Paavola kuvaa poikien leikkejä, ja sitten siirrytään sisätiloihin tietokoneen ääreen.

Kamerajohdon kautta digikuvat siirtyvät tietokoneelle, josta valitaan onnistuneet otokset ja sujautetaan kuvat pojista omiin kansioihinsa.

"Kuvat ovat kivoja. Kun on vauva ja se kuvataan, voi katsoa ja muistaa minkä näköinen on ollut", sanoo Miikkael.

Hintan päiväkodilla on ollut käytössä esikoululaisten ja 2-4-vuotiaiden lasten parissa vuoden ajan digitaalinen kasvun kansio. Lapsia on kokeilun parissa ollut vuoden aikana noin 30. Henkilökunnasta toimintamalliin on perehtynyt kaksi työntekijää, jotka käyttävät digitaalista kuvaa aktiivisesti.

Ensi syksynä digitoiminta laajenee, kun muu henkilökunta opetetaan toiminnan käytäntöihin ja periaatteisiin. Seuraava askel siitä on videointi.

Hintan päiväkodin johtaja Irja Knuuti kertoo, että lapset tykkäävät kovasti, kun yhdessä tehdään kuville tarinaa.

"Lapsi istuu siinä ja kertoo. Aikuinen kirjoittaa ylös, mitä kuvissa tapahtuu, ja mitä lapset niissä tekevät. Täytämme jokaisen lapsen kanssa yhdessä hänen omaa digitaalista kansiotaan, ja vanhemmat voivat täydentää sitä kotonaan. Digitaalinen kansio on nykyajan väline, ja se on meillä jatkuvasti käytössä", Knuuti sanoo.

Hän kertoo äidistä, joka kuvasi digikamerallaan lapsen aamua ennen päiväkotiin tuloa ja kirjoitti siitä nettisivuille. Päiväkodilla lapsen touhuja kuvattiin ja kirjattiin ylös päivän ajalta, ja taas äiti jatkoi raportointia illasta.

"Yhden lapsen kummitäti asuu Sveitsissä, ja hän on saanut tunnukset kirjautumista varten voidakseen seurata Sveitsin puolelta kummilapsensa kasvua ja kehitystä digikansiosta. Kasvun kansio on saanut tosi hyvää palautetta vanhemmilta", Irja Knuuti iloitsee.

Vanhemmille annetaan päiväkodista tunnukset, joilla he pääsevät katsomaan sekä yhteistä että heidän lapsensa yksityistä kansiota. Päiväkodin omalle nettisivulle kirjaudutaan henkilökohtaisilla tunnuksilla. Kansiota voi täyttää myös lapsi itse.

Eskarilainen Essi Puuri on vuoden aikana kirjoittanut sähköisiä kuvakertomuksia kasvun kansioonsa. Anna-Maija Paavola kertoo illasta, jolloin hän laittoi nettisivuille kuvia kirkossa siunaamisesta, ja heti tuli ruudulle Essiltä kommentti tapahtumasta: Me osattiin olla nätisti alttarilla.

Päiväkodin lapset ovat sinut kuvaamisen kanssa.

"Hei ketä te ootte? Ottakaa meistä kuva", kuuluu päiväkodin leikkimökin kuistilta tyttöjen utelias pyyntö.

Ilmoita asiavirheestä