Saa­ri­nen eroaa pii­ri­joh­dos­ta

SAK:n tuki presidentti Tarja Halosen vaalikampanjalle ei aluejohtaja Vesa Saarisen mielestä ole millään tavalla ongelmallinen. Hän sanoo, että SDP:n ja vasemmistoliiton ehdokkaan tukeminen on valtuuston yksimielinen päätös.

Liika on liikaa. SAK:n aluejohtaja Vesa Saarinen pani asiat tärkeysjärjestykseen: hän antaa aikansa ay-asioille ja jättää piirin muiden vedettäväksi.
Liika on liikaa. SAK:n aluejohtaja Vesa Saarinen pani asiat tärkeysjärjestykseen: hän antaa aikansa ay-asioille ja jättää piirin muiden vedettäväksi.
Kuva: Jukka Leinonen/arkisto

SAK:n tuki presidentti Tarja Halosen vaalikampanjalle ei aluejohtaja Vesa Saarisen mielestä ole millään tavalla ongelmallinen. Hän sanoo, että SDP:n ja vasemmistoliiton ehdokkaan tukeminen on valtuuston yksimielinen päätös.

Saarinen, joka on ilmoittanut jättävänsä SDP:n Oulun piirin puheenjohtajuuden vuodenvaihteessa, aikoo olla silti täysillä mukana Halosen kampanjassa. "Kampanja ehtii kyllä melkein päättyä aikanani", Saarinen sanoo. Hän ei usko, että presidentin tekemiseen tarvitaan tammikuun 15. päivän jälkeen enää toista kierrosta.



SAK:n koneisto Halosen takana


SDP nimittää Halosen presidenttiehdokkaaksi puoluevaltuustossa 19. päivä marraskuuta. Sen jälkeen pannaan täysi höyry päälle. Saarinen on vakuuttunut, että SDP pääsee kampanjoimaan ajoissa. "Keskustan kampanjakin on avautunut vain puoluekokouksen verran", hän sanoo.

SAK:n tuki Halosen kampanjalle on ainutlaatuista. Kuusi vuotta sitten vastaavaa järjestöpäätöstä ei tehty, vaikka johtohahmot toki Halosen puolesta avoimesti puhuivatkin.

SAK:n koneisto on nyt Halosen kampanjan käytössä tarvittavassa määrin. Toiset kaksi pääehdokasta, keskustan Matti Vanhanen ja kokoomuksen Sauli Niinistö saavat taustatukea SAK:lta, mutta pienpuolueet jäävät ilman.



Suuruuden matematiikkaa


Saarinen lupaa kuitenkin, että pienetkin pääsevät esille SAK:n mahdollisesti järjestämissä vaalitenteissä.

"Pääehdokkaat vievät eniten mielenkiintoa ja niihin panostetaan siksi enemmän kuin pienten puolueiden ehdokkaisiin. Se on tällainen suuruuden matematiikka tässä asiassa", Saarinen selvittää.

Niinistön tai Vanhasen varalle ei SAK:n Oulun ja Kainuun alueella ole mitään suunniteltu mitään, vaan tuki menee Saarisen arvion mukaan pääkaupunkiseudulla pidettäviin seminaareihin.

Ehdokas Tarja Halonen on tulossa Ouluun 3. tammikuuta järjestettävään kansalaisjuhlaan.



Aikaa on käytössä rajallisesti


Vesa Saarisen päätös luopua piirin puheenjohtajuudesta liittyy ajankäytön ongelmaan. "Määränsä enempää ei jaksa, pitää hellittää vähän", hän sanoo.

Kun Saarinen aloitti piirin puheenjohtajana vuodenvaihteessa 2004, ei työmäärä vielä hirvittänyt. Nyt hän on todennut maakunnissa kiertelyn jääneen turhan vähälle.

SAK:n aluejohtajuus on Saarisen varsinainen leipäpuu. "Kyllähän palkkatyö perii voiton, kun asioita pannaan vastakkain", hän selvittää.

SDP:n Oulun piiri valitsee Saarisen seuraajan 26. marraskuuta Oulussa. Saarisella ei ole omaa ehdokasta puheenjohtajaksi, mutta työn jatkajan tulisi hänen mielestään olla neutraali persoona, jotta vältytään turhilta yhteenotoilta. Hän viittaa tällä piirin puheenjohtajana kaksi kautta istuneeseen Alpo Löytynojaan, jonka aikana Oulu ja maakunnat joutuivat riitoihin huonon eduskuntavaalimenestyksen takia.

Vesa Saariselle jää piirin puheenjohtajuudesta luopumisen jälkeenkin valtaa. Ay-pomo istuu myös Osakkin yhtymäkokouksen puheenjohtajana.

Ilmoita asiavirheestä