Johtavien teollisuusmaiden G8-ryhmän tehtävä tiistaina alkaneessa huippukokouksessa on varsin selkeä: talouskasvu on turvattava. Helppo urakka ei kuitenkaan ole, vaikka talouskehitys on yskähtelyn jälkeen lähtenyt kasvuun Yhdysvalloissa ja Japanissa.
Euroopan talous laahaa edelleen. Yhdysvaltojen uskotaan painostavan euromaita uudistamaan järjestelmiään "Amerikan malliin", jotta kasvu-uralla pysyttäisiin myös korkotason noustessa. Tosin Yhdysvalloillakin olisi asiantuntijoiden mielestä parannettavaa: sen huikeat budjetti- ja ulkomaankaupan alijäämät sekä velkaantuminen vääristävät maailmantaloutta.
Lisähuolia G8:lle aiheuttaa öljyn ennätyskorkea hinta sekä Lähi-idän suunnalta uhkaava terrorismi. Jälkimmäiseen on huippukokouksessa esillä lääke, joskin hyvin kiistanalainen sellainen.
"Lähi-idän Etyk"
Kyseessä on Yhdysvaltojen hahmottelema laajamittainen suunnitelma Lähi-idän maiden uudistamiseksi. Hankkeen turvin edistettäisiin niin demokratiaa, talouskehitystä kuin naisten oikeuksiakin, ja näin ehkäistäisiin terrorismin vaaraa. Yhdysvallat on kaavaillut eräänlaista "Lähi-idän Etykiä", jossa alueen maat sitoutuisivat demokratian syventämiseen.
Bushin mielestä hänen edeltäjänsä olivat väärässä tukiessaan itsevaltiaita Lähi-idän tasapainon ylläpitämiseksi. Sen sijaan Bush painottaa yhteisiä demokratiahankkeita.
Lopullinen esitys on tuskin näin kunnianhimoinen. Lähi-idän maat raivostuivat viime talvena, kun suunnitelmluonnos vuoti julkisuuteen. Siinä esitettiin, että G8:n pitäisi suoraan avustaa maita uudistusten teossa. Myös Euroopan maat ovat epäilleet suunnitelmaa.
Kriitikot ovat lisäksi huomauttaneet, ettei koko hankkeella ole mitään menestymisen mahdollisuutta, jos palestiinalaiskysymykseen ei saada ratkaisua.
Amerikkalaiset esittävätkin kokouksessa uusien ministeritason dialogien käynnistämistä Israelin ja palestiinalaisten välisen konfliktin ratkaisemiseksi.