In­no­ma­ra­to­nil­la vas­ka­taan uusia ideoita Ke­mi-Tor­nion seu­dul­le

Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu etsii yhdessä yrittäjäjärjestöjen kanssa uusia tuote- ja palveluideoita marraskuussa käynnistyvällä innomaratonilla. Tavoitteena on seuloa esille ajatuksia, jotka on toteutettavissa kaupallisesti.

Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu etsii yhdessä yrittäjäjärjestöjen kanssa uusia tuote- ja palveluideoita marraskuussa käynnistyvällä innomaratonilla. Tavoitteena on seuloa esille ajatuksia, jotka on toteutettavissa kaupallisesti. Tempauksella halutaan tarttua Ikea-buumin tuomiin mahdollisuuksiin pk-yrityksissä.

Innomaraton huipentuu tammi-helmikuussa viikon tehojaksoon, jolloin opiskelijoiden moniosaajatiimit työstävät ideoita. Yrittäjät voivat antaa tiimeille toimeksiantoja tai tulla "ostoksille" ideamarkkinoille. Tapahtuma on yksi tapa, jolla oppilaitos ja elinkeinoelämä tiivistävät kanssa käymistään.

Ilmoita asiavirheestä