Yhdysvaltalaistutkijat pääsivät katsomaan harvinaista luonnonnäytelmää Etelämantereen rannikolla, kun merenalainen tulivuori purkautui.
Tutkijat saivat purkauksen videolle aivan vahingossa. Miehittämätön kameralla varustettu sukellusvene oli kuvaamassa tulivuorta, kun se yllättäen alkoi sylkeä kiveä ja höyrystää vettä lähes 550 metriä merenpinnan alapuolella. Vedenalainen höyrypilvi muuttui purkauksen aikana rikistä keltaiseksi.
- Tutkimusmatka osoittaa sen, että meillä on vielä paljon opittavaa valtameristä, kertoi merentutkimusryhmän johtaja Craig McLean.
Merenalaiset tulivuoret eivät ole harvinaisia, sillä yli 70 prosenttia maailman tulivuorista sijaitsee meren alla. Niitä on kuitenkin vaikea tutkia mm. kuumuuden ja syvyyden takia.