Oulusta lähti torstaina kahdessa erässä kello 11 ja 12 entisöityjen, vanhojen kuorma-autojen kulkue kohti Pudasjärveä.
62 kuorma-autoa kiertää viikonlopun mittaan Pohjois-Suomea historiallista tervareittiä seuraillen. Pudasjärveltä matka jatkuu Taivalkoskelle ja Kuusamoon. Suomussalmi ja Kuhmo ovat vuorossa perjantaina ja matka päättyy lauantaina Sotkamoon.
Vanhimmat mukana olevat autot ovat Fordeja vuodelta 1929, uusin on Karhu-Sisu vuodelta 1978. Kuljettajat ovat pukeutuneet autojensa ajan henkeen ja kyydissä on perinteistä kuljetettavaa, maitokannua ja bensatonkkaa.
Veteraanikuorma-autojen Seuran järjestämä 16. matka-ajon osallistujat tulevat ympäri Suomea ja Ruotsinkin puolelta. Naapurimaassa vanhat kuorma-autot ovat arvossaan ja harrastustoimintaa riittää.
LUE LISÄÄ HUOMISESTA KALEVASTA.
Lue myös: