Enemmistö amerikkalaisista uskoo, että Irakin sota oli epäoikeutettu eikä ollut sen arvoinen. Tämä ilmenee tuoreesta mielipidemittauksesta.
Los Angeles Timesissa julkaistussa tutkimuksessa kysyttiin 1 230 ihmisen mielipidettä. Heistä 53 prosenttia on sitä mieltä, että Irakin tilanne ei oikeuttanut sotatoimiin ryhtymistä. 43 prosenttia vastanneista oli sitä mieltä, että maan tilanne oikeutti sodan.
Viime maaliskuussa tehdyn tutkimuksen mukaan tilanne oli vielä päin vastoin: 53 prosenttia piti sotaa oikeutettuna ja 43 epäoikeutettuna. Sanomalehden mukaan kyseessä on ensimmäinen kerta, kun amerikkalaisten enemmistö pitää sotaa epäoikeutettuna.
Kyselystä ilmenee myös, että ainoastaan 35 prosenttia vastanneista on sitä mieltä, että Yhdysvallat edistyy hyvin Irakissa. Vastanneista 61 prosenttia katsoi, että Yhdysvallat on juuttunut paikoilleen.
Lisäksi 57 prosenttia uskoi, että presidentti George W. Bushin Irakin-politiikka vahingoittaa Yhdysvaltojen mainetta maailmalla.