Euroopan komission myöntämän LIFE-rahoituksen turvin Suomen 4H-liitto rakentaa yhdessä Fujitsu Siemens Computersin kanssa koko maan kattavan care4nature-järjestelmän käytöstä poistettujen tietotekniikkalaitteiden keräämiseksi uudelleenkäyttöön ja kierrätykseen.
Care4nature-palvelussa painotetaan vanhojen laitteiden keräysjärjestelmän rakentamista paitsi asutuskeskuksiin myös haja-asutusalueille, joilla kierrätys on usein haastavaa. 4H-liiton toimintaa kattaa koko maan, joten sen organisaation kautta saadaan myös jaettua ympäristötietoa koko maahan.
Care4nature-hankkeen puolesta puhuivat vahvasti myös sen luomat työmahdollisuudet nuorille. 4H-liiton nuoret saavat jokaisesta noutamastaan laitteistosta korvauksen. Tasa-arvoperiaatteiden mukaisesti hanke kannustaa molempia sukupuolia osallistumaan.
Elokuussa voimaan astunut WEEE-direktiivi (Waste Electrical and Electronic Equipment) vaatii tuottajia hoitamaan käytöstä poistettujen laitteiden keräyksen ja käsittelyn.
Care4nature-noutopalvelu koskee tietokoneita, näyttöjä ja kannettavia, jotka on myyty muun muassa Fujitsu Siemens Computers, Fujitsu-, Siemens- tai MikroMikko-brändien alla.