Pääkaupunkiseudun lukiot ovat julkistaneet ensi syksyn opiskelijavalintansa. Lukiopaikka heltisi opiskelijoille tänä vuonna hieman helpommin Espoossa ja Helsingissä kuin Vantaalla.
Helsingin lukioihin haki ensisijaisesti yhteensä 4 804 peruskoulunsa päättänyttä. Näistä opiskelemaan pääsi 4 203. Alimmillaan suomen- ja vieraskielisiin lukioihin pääsi tasan seitsemän keskiarvolla, kun ruotsinkielisellä puolella raja oli 7,36.
Vaikeinta sisäänpääsy oli Mäkelänrinteen lukiossa, jossa tarvittiin 9,36:n keskiarvo.
Espoon ja Kauniaisten lukioihin haki yhteensä 1 568, joista opiskelemaan pääsi 1 520. Lukioon pääsi tänä vuonna alimmillaan keskiarvolla 7,0 neljässä lukiossa.
Korkein keskiarvoraja, 8,73, oli Etelä-Tapiolan lukiossa. Ruotsinkieliseen Mattlidens gymnasiumiin pääsi 7,50 keskiarvolla.
Vantaalla lukioon pyrki 1 208 nuorta, joista 1 121 sai opiskelupaikan. Alin keskiarvo, jolla opiskelupaikka heltisi oli 7,10 Hämeenkylän lukiossa.
Hankalinta oli päästä Martinlaakson lukion yleislinjalle, jonne vaadittiin 8,50 keskiarvo.
Lukioihin valittujen nimet ovat lukioiden ovissa ja internetissä.