Pitkään sairauslomalla olevien paluuta töihin pyritään helpottamaan osa-aikaisella sairauslomalla. Lakiuudistus tekisi mahdolliseksi osa-aikaisen työskentelyn sairausloman aikana, jotta vaara jäädä kokonaan työmarkkinoiden ulkopuolelle vähenisi. Asteittainen paluu työelämään voisi vähentää etenkin työkyvyttömyyseläkkeelle jäävien määrää.
Kolmikantaisen työryhmän esitys lähtee siitä, että osa-aikatyöhön tulevan edut eivät heikkenisi, vaan kyseessä olisi nykyisten sosiaaliturvajärjestelmien ulkopuolella toimiva erillinen järjestelmä. Sen on arvioitu koskevan vuosittain noin 8 000 pitkään sairauslomalla olevaa henkilöä. Nykyinen laki ei salli sairauspäivärahan maksamista osalta päivää ilman sairauspäivärahan menettämistä.
Tavoitteena on, että useiden ministeriöiden, työmarkkinajärjestöjen ja Kansaneläkelaitoksen valmistelema uudistus voisi tulla voimaan vuoden 2006 alusta. Vastaavantyyppinen malli on jo käytössä muissa Pohjoismaissa.
Työntekijä ja työnantaja voisivat sopia järjestelystä keskenään siten, että työaika olisi noin 40-60 prosenttia kokonaistyöajasta ja palkka sitä vastaava. Noin puolet toimeentulosta katettaisiin osapäivärahalla. Työssäolon pituuden ja jaksotuksen voisi sopia tarpeen mukaan, mutta kuitenkin niin että töissä oltaisiin vähintään kaksi viikkoa ja enintään kolme kuukautta.
Kyseessä ei olisi ns. korvaava työ, vaan paluu omaan työhön. Edellytyksenä olisi, että vakuutettu pystyisi hoitamaan työnsä vaarantamatta terveyttään tai toipumistaan.
Työryhmä jätti asiasta keskiviikkona muistion sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäreelle (sd.). Mönkäre korosti uudistuksen olevan erittäin tärkeä, koska entistä enemmän tarvitaan niiden ihmisten työpanosta, jotka eivät ole 100-prosenttisessa työkunnossa.
Hän toivoi järjestelmän myös parantavan työpaikkojen "kovaksi ja suvaitsemattomaksi" muuttunutta ilmapiiriä, jossa odotetaan kaikkien olevan aina täydessä kunnossa. Tavanomaisten fyysisten sairauksien ohella tulisi Mönkäreen mielestä ottaa huomioon myös muunlaiset elämään liittyvät vastoinkäymiset.
Sairauksien laatua ei työryhmän esityksessä olekaan rajattu.
Kaikki järjestöt
tyytyväisiä
Työryhmää vetänyt hallitusneuvos Anja Kairisalo sosiaali- ja terveysministeriöstä arvioi, että järjestelmä ei välttämättä lisää kenenkään kustannuksia. Hän kuitenkin korostaa, että esitys vaatii vielä paljon jatkovalmistelua työoikeudellisissa kysymyksissä.
Työmarkkinaosapuoletkin ovat suhtautuneet uudistukseen myönteisesti, koska pitkien sairauslomien on todettu johtavan helposti myös nuorten ja keski-ikäisten syrjäytymiseen työelämästä.
SAK:ssa katsotaan, että mahdollisuus maksaa osapäivärahaa heti sairausloman alusta asti voi kuitenkin aiheuttaa ongelmia, kuten sairauden vaikeutuminen ja työnantajan velvollisuus maksaa palkkaa sairauden ajalta. Järjestelmä ei saa johtaa myöskään tiukennuksiin työkyvyn arvioinnissa eikä osa-aikatyön lisäämiseen.
Myönteistä on se, että osa-aikarahaa voidaan maksaa myös henkilölle, jonka sairausloman kesto on jo ylittänyt tavallisen sairauspäivärahan 300 päivän enimmäiskeston.
STTK pitää esitystä ennakkoluulottomana ja korostaa sen olevan linjassa työelämän muiden kehittämispyrkimysten sekä työllisyysasteen nostamisen kanssa. Uudistus tulee kuitenkin voida räätälöidä myös erilaisiin sopimus- ja palkkausjärjestelmiin.