Äly­tref­fit Lontoon uusi hitti

Pikatreffit ja klubihurvittelu ovat romahtaneet pois muodista Lontoossa. Metropolin uudeksi hitiksi ovat nousseet älytreffit.

Pikatreffit ja klubihurvittelu ovat romahtaneet pois muodista Lontoossa. Metropolin uudeksi hitiksi ovat nousseet älytreffit.

Englannin kielen uusiotermillä ''intellidating'' kuvaillut älytreffit ovat nyt Lontoon uusi kuuma tie romansseihin. Käytännössä älykkäät treffit voivat olla esimerkiksi keskustelua yhteiskunnallisista asioista, yhteisiä taidekursseja tai runouden lukutilaisuuksia.

Trendi on havaittu entisessä svengin pääkaupungissa jo laajasti. Jopa talouslehti The Economist intoutui julistamaan, että vakavuus on uusi menestysbuumi.

Älytreffien esitaistelijoihin lukeutuu Futures Squared -klubin omistaja Ginny Greenwood.

Hänen mielestään intellidating on niin hyvä käsite, että se pääsee vielä sanakirjoihin.

Älytreffailijat ovat päässeet muun muassa kuulemaan, miten Roger Moore luki ääneen Kiplingiä, Ralph Fiennes luki Audenia ja (sic!) Bob Geldof luki Yeatsia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä