Coca-Colan omistama mycokemusic.com -musiikkipalvelu on vastannut Applen iTunes-musiikkikaupan avajaisiin sanomalla olevansa edelleen Euroopan suurin verkossa toimiva musiikkikauppa.
Mycokemusic.com avattiin tammikuussa. Sivuston edustajien mukaan saitilla on käynyt 2,5 miljoonaa vierasta edellisen kahden kuukauden aikana ja sivustolta on ostettu puoli miljoonaa musiikkikappaletta.
Apple avasi iTunes-musiikkikauppansa Englannissa, Ranskassa ja Saksassa tiistaina. iTunesin valikoimassa on 700 000 laulua.
Mycokemusic.com laskuttaa kappaleesta keskimäärin noin 1,48 euroa ja iTunes puolestaan 1,18 euroa, kertoo BBC.
Euroopassa verkkomusiikkibisnes on lähtenyt käyntiin, kun Mycokemusic.comin ja iTunesin lisäksi myös Napster ja OD2 ovat täydessä vauhdissa. Sony avannee Connect-palvelunsa Euroopassa ensi kuussa.