Vaa­te­jät­ti ran­tau­tuu Ouluun

Ruotsalainen, ympäri maailmaa toimiva vaatejätti Hennes& Mauritz avaa vielä tänä vuonna tuhannennen myymälänsä jonnekin päin maailmaa. Juhlamyymälän ovien aukaisu ajoittuu syksyyn, jolloin myös Oulun Hammarinkulmassa avataan kauan odotettu kaupungin ensimmäinen H&M-myymälä.

Ruotsalainen, ympäri maailmaa toimiva vaatejätti Hennes& Mauritz avaa vielä tänä vuonna tuhannennen myymälänsä jonnekin päin maailmaa. Juhlamyymälän ovien aukaisu ajoittuu syksyyn, jolloin myös Oulun Hammarinkulmassa avataan kauan odotettu kaupungin ensimmäinen H&M-myymälä.

Voisiko Oululla olla sellainen tuuri, että se saisi osakseen miljardiyrityksen juhla-avauksen ja siihen liittyvän ylimääräisen julkisuuden ja suitsutuksen?

"Ajankohta on otollinen", vastaa H&M:n Suomen maajohtaja Jyrki Tervonen kysymykseen. Samaan hengenvetoon hän kuitenkin epäilee, että maailman muotimetropoleissakin Pariisista New Yorkiin tiheästi uusia myymälöitä avaava vaatejätti leikkaa juhlanauhan hyvin todennäköisesti jossain muualla kuin Oulussa.

Se on joka tapauksessa varma, että Hammarinkulmassa syksyllä avattava 1 600 neliön liike on Suomen suurimmaksi vaateketjuksi seitsemässä vuodessa kasvaneen H&M:n 24. myymälä Suomessa.

Avajaispäiväkin on selvillä, vaikka se pidetään vielä salaisuutena.

Remontin etenemistä seuraamaan tulleet Tervonen, markkinointipäällikkö Kirsi Räikkönen ja rakennusvastaava Pasi Nieminen vakuuttavat, että kaikki etenee suunnitellussa aikataulussa.

"Aikataulu on kireä, mutta työt on suunniteltu erittäin hyvin ja ne ovat myös sujuneet ilman yllätyksiä", Nieminen sanoo.

Työmaan tapaan tiukasti aikataulutetussa tahdissa etenee myös myymälän henkilökunnan rekrytointi.

"Ensimmäiset Ouluun palkatut henkilöt ovat menossa koulutukseen Helsingin-myymälöihin", Räikkönen kertoo.

"Toisaalta meillä on vielä viimeiset haastattelut ja viimeiset rekrytoinnit käynnissä", Tervonen sanoo.



Perheyrityksestä
jättibisnekseksi


Ouluun palkattavat 20 vakituista työntekijää ja 15 tuuraajaa eli ekstraa pääsevät mukaan konsernin yli 40 000 työntekijän joukkoon.

Erling Perssonin Ruotsin Västeråsissa 1947 perustaman H&M:n työllistävä vaikutus on kuitenkin paljon suurempi, sillä yhtiöllä ei ole omia vaatetehtaita. Ketju valmistaa liikkeiden kautta myytävät sadat miljoonat vaatekappaleet eri puolilla maailmaa sijaitsevilla alihankkijoilla. Suunnittelusta vastaa ketjun omat, yli 100 designeria.

"Puolet vaatteista tulee Kauko-Idästä ja Aasiasta, puolet Euroopasta", Tervonen tietää.

Tervosen mukaan kaukomaiden vaatetehtaiden käytössä ei ole kysymys pelkästään alhaisesta hintatasosta, vaan siitä, että Aasian maista löytyy vaatteiden teossa tarvittavaa osaamista ja kätten taitoa.

"Vielä 70-luvulla H&M osti Suomestakin, joka oli silloin merkittävä tekstiiliteollisuusmaa", viittaa Tervonen Baltiaan ja kaukomaille tuotantoaan siirtäneen suomalaisen vaateteollisuuden kohtaloon, joka on yhteistä monelle muullekin Euroopan maalle.



Sosiaalinen
vastuu kannetaan


Koska H&M käyttää paljon Kauko-Idässä ja Aasiassa sijaitsevia vaatevalmistajia, joutuu ruotsalaisyhtiö, joutuu se vastaamaan tehtaiden työoloja ja esimerkiksi lapsityövoimaan liittyviin kysymyksiin.

Työ sosiaalisen vastuun asioiden parissa on ollut osa H&M:n arkea jo pitkään ja vuonna 1997 otettiin käyttöön H&M:n toimintasäännöstö Code of Conduct, jota jokainen alihankkija sitoutuu allekirjoituksellaan noudattamaan.

Sekä Tervonen että Räikkönen vakuuttavat, että he voivat olla ylpeitä työnantajastaan ja työpaikastaan, kuten kaikki muutkin H&M:läiset.

"Jokainen alihankkija velvoitetaan allekirjoittamaan toimintasäännöstö, jonka noudattamista myös valvotaan. Siinä on sovittu muun muassa työolosuhteisiin, työaikoihin, työturvallisuuteen ja lapsityövoimaan liittyvistä pelisäännöistä", Räikkönen kertoo.



Edulliset hinnat
selkeillä periaatteilla


Viime vuonna reilun kuuden miljardin euron liikevaihdolla hieman yli miljardin euron tuloksen tehnyt Hennes&Mauritz on niin suuri toimija ja ostaja, että se myös pystyy vaikuttamaan alihankkijoidensa toimintaan.

Suomen H&M:läisetkin tietävät hyvin, mikä yhtiöstä on tehnyt niin suositun sekä meillä että eri puolilla maailmaa.

"Me myymme muotia ja laatua parhaaseen hintaan", kertoo Tervonen ketjun iskulauseen.

Edullisten hintojen julkisiksi salaisuuksiksi ketju nimeää välikäsien vähäisyyden, suuret kertaostot, tehokkaat jakelujärjestelmät ja kustannustietouden kaikilla toiminnan osa-alueilla.

Kun kaikki on näin tarkkaan mietitty, niin herää kysymys, mikä rooli Oulun tulevalle myymälälle ja ennen kaikkea siellä työskenteleville jää tässä ketjussa?

"On sanottu, että myymälä on meidän tärkein mediamme. Jokaisen liikkeen omalaatuisuus lähtee siellä työskentelevistä paikallisista ihmisistä. He tietävät, mitä kaupungissa tapahtuu ja he voivat suunnitella kaikenlaisia häppeningejä liikkeeseen. Meillä rohkaistaan ihmisiä tekemään rohkeasti omia juttuja", vakuuttaa H&M:n Suomen maajohtaja Jyrki Tervonen.

Ilmoita asiavirheestä