Pe­su­pul­ve­rien val­mis­ta­ja alensi myyn­ti­ta­voi­tet­taan

Mäntysuopaa, pesupulvereita ja tiskausaineita valmistava saksalainen Henkel-yhtiö on alentanut tämän vuoden myyntitavoitettaan.

Mäntysuopaa, pesupulvereita ja tiskausaineita valmistava saksalainen Henkel-yhtiö on alentanut tämän vuoden myyntitavoitettaan.

Henkelin tuotevalikoimaan kuuluvat muiden muassa Persil-pesujauhe sekä mäntysuopa, jonka valmistus siirtyi Suomesta Keski-Eurooppaan kolme vuotta sitten.

Henkelin kannalta tärkeät kuluttajamarkkinat ovat Saksassa jäähtyneet, ja sama ilmiö näyttää yhtiön mukaan levinneen muihinkin Euroopan maihin viime kuukausina. Tästä syystä Henkel alentaa myynnin kasvuun perustuvaa tavoitettaan noin kahteen prosenttiin aiemmasta 3-4 prosentin tavoitteesta.

Niin ikään kiristynyt kilpailu isojen kansainvälisten jättien kanssa on näivettänyt Henkelin tuotteiden kysyntää. Yhtiön pahimmat kilpailijat ovat Procter&Gamble ja Unilever.

Ilmoita asiavirheestä