YK:n tur­val­li­suus­neu­vos­to kii­rees­ti koolle

YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu vielä tänään Lähi-idän kärjistyneen tilanteen vuoksi. Ranska esittää turvallisuusneuvostolle päätöslauselmaluonnosta, jossa vaaditaan tulitaukoa Lähi-itään heti.

YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu vielä tänään Lähi-idän kärjistyneen tilanteen vuoksi. Ranska esittää turvallisuusneuvostolle päätöslauselmaluonnosta, jossa vaaditaan tulitaukoa Lähi-itään heti.Israelin ilmaiskussa Qanassa Etelä-Libanonissa kuoli yli 50 ihmistä, joista noin puolet oli lapsia. Pommitukset tuhosivat kolmikerroksisen talon Qanassa, joka sijaitsee Tyroksen itäpuolella. Talossa oli yli sata Israelin hyökkäysten tieltä paennutta siviiliä.

Israelin armeijan mukaan aluetta pommitettiin, koska Hizbollah on tehnyt sieltä käsin raketti-iskuja Israelin puolelle. Armeijan komentajan Dan Halutzin mukaan heillä ei ollut tietoa siviileistä.

Libanonin pääministeri Fuad Siniora vaati iskun jälkeen tulitaukoa ja kieltäytyi kaikista neuvotteluista ennen sen solmimista. Hän syytti Israelia sotarikoksista. Isku on tuomittu maailmalla laajasti.

Yhdysvaltain ulkoministeri Condoleezza Rice joutui peruuttamaan matkansa Beirutiin Libanoniin.

Israel sanoo olevansa syvästi pahoillaan siviilien kohtalosta ja lupaa aloittaa selvityksen Qanan tapahtumista. Pääministeri Ehud Olmert on kuitenkin vakuuttanut, että Israel jatkaa hyökkäyksiään Libanonissa. Uutistoimisto AFP:n mukaan Olmert on kertonut Israelin tarvitsevan vielä puolestatoista kahteen viikkoa saadakseen sotilasoperaation päätökseen.

Hizbollah ja Hamas vannoivat kostavansa teon ja Hamas sanoi kaikkien keinojen olevan käytössä. Pommituksesta raivostunut väkijoukko hyökkäsi YK:n päämajaan Beirutissa ja tuhosi irtaimistoa ja kivitti ikkunoita hajalle.

Ilmoita asiavirheestä