Rockia ja rankempaa suomenkielistä heavya tarjotaan Suomussalmella Ämmänsaaren Jätkänpuistossa Suviyön Usmutuksessa perjantaista lauantaihin. Usmutus on vanhan Sumutus-festarin nykyversio.
Usmutuksen tekijäporukka on naisvaltainen, seitsemästä puuhaihmisestä kuusi on nuoria naisia. Naisten järjestämällä festarilla turvallisuusasiat otetaan hyvin huomioon ja ensiapuryhmä päivystää kumpanakin iltana. Juhlapaikalle ei saa viedä päihteitä. Alaikäraja on 14 vuotta.
Festariorganisaation takana on syksyllä perustettu nuorisoyhdistys EVVK. Kirjainlyhenteellä on Suomussalmella myönteisempi merkitys kuin yleiskielessä: Ei Valiteta Vaan Kehitetään. Parinkymmenen nuoren joukosta ovat seuloutuneet innokkaimmat festarin rakentajat suunnittelutyöhön ja toteutukseen.
Välillä Usmutusta on järjestetty ilman taustaorganisaatiota. Yhdistyksellä järjestäjänä on etuja.
"Kun järjestäjä on yhdistys, on avustuksia helpompi hakea ja saada. Saamme nyt Suomussalmen kunnan tukea tapahtumalle", projektipäällikkö Miia Juntunen kertoo. Jatkossa voidaan kysellä muitakin kulttuuritukia.
Usmutuksen pääesiintyjät ovat perjantaina Protoni ja sunnuntaina Kilpi.
Perjantaina soittavat myös E75, Iloinen Pyöveli, paikallinen GameBoys, Riku and the Nightvisions ja Stiff Flavor. Lauantain bändejä ovat tyttöbändi Clamour, Lumina Polaris, Final Dawn ja paikallinen Dian.
Soitto alkaa kumpanakin iltana kello 20. Paikka on Kiantajärven rannassa viitostien varressa sijaitseva Jätkänpuisto.
Kirsi Haapea