Lipon yk­si­tois­ta juoksua ei riit­tä­nyt

Oulun Lippo takoi tiistain vierasottelussaan Puijon Pesistä vastaan yksitoista juoksua, mutta se ei riittänyt. Kuopiolaiset olivat myös kovassa lyöntivireessä tekemällä toisen jakson ensimmäisessä sisävuorossa peräti kahdeksan juoksua.

Oulun Lippo takoi tiistain vierasottelussaan Puijon Pesistä vastaan yksitoista juoksua, mutta se ei riittänyt. Kuopiolaiset olivat myös kovassa lyöntivireessä tekemällä toisen jakson ensimmäisessä sisävuorossa peräti kahdeksan juoksua.

"Oli oikein hyvä lyöntikeli ja sen seurauksena niitä juoksuja myös tuli", Lipon pelinjohtaja Juha Tahvola kertoi.

Hänen mielestä molempien jakson alut olivat joukkueelta huonoja ja niitä hyväksi käyttäen kotijoukkue iski tehokkaasti.

"Kyllä me alussa avitettiin vastustajaa. Saivat harhaheittojen avulla ja huonoista pallon kiinniotoista vähän liian helposti niitä juoksuja", Tahvola lisäsi.

Ensimmäisen jakson lopussa oululaiset saivat aikaan vielä kolme juoksua, mutta se ei riittänyt. Toisen jakson alku oli Lipolta pirteä ja joukkue hankkiutui 2-0 johtoon, mutta tasoihin Kuopio pääsi taas puoli-ilmaiseksi. Sen jatkeeksi kotijoukkue niittasi vielä kuusi juoksua lisää.

Pasi Pohjolan kakkospuolen läpilyönti tuotti Lipolle vielä kolme juoksua ja lisää virtaa niin pitkälle, että tilanne muuttui 7-8:aan.

"Pystyivät kuittaamaan heti tasoittavallaan ja homma ratkesi siihen. Erityisesti entinen "oma mies" Jarmo Viittanen oli hurjassa iskussa lyömällä kymmenestä yrityksestä 1+5 juoksua ja toikin vielä kolme. Nyt olisi ollut mukavaa, jos hän olisi pelannut meidän riveissä", Tahvola heitti.

Oululaista samaan pääsi Pasi Pohjola sekä lyötyjen että tuotujen juoksujen osalta. Marko Pelkonen onnistui kaksi kertaa kotiutuslyönneissään ja Jaakko Antila puolestaan onnistui jokaisessa yrittämässään vaihtotilanteessa. Antti Vihtkari onnistui kiitämään kotipesään kolme juoksua.

Ilmoita asiavirheestä