Presidentti Tarja Halonen ja tohtori Pentti Arajärvi järjestävät lastenjuhlat kesäasunnollaan Kultarannassa Naantalissa. Lauantaina pidettäviin juhliin on kutsuttu runsaat sata lasta lähiseudun kouluista ja päiväkodeista.
Presidentti on viimeksi järjestänyt lastenjuhlat vuonna 2002. Silloin juhlapaikkana oli presidentinlinna, ja vieraina pääkaupunkiseudun lapsia. Vuonna 2000 Arajärvi joutui yksin isännöimään presidenttiparin ensimmäisiä lastenjuhlia, koska Halonen joutui jäämään pitkäksi venähtäneeseen EU:n huippukokoukseen Nizzaan.
Kultarannassa lastenjuhlia ei ole aiemmin järjestetty. Presidentin kansliasta kerrotaan, että presidentti järjestää juhlat voidakseen tavata Turun seudulla asuvia lapsia.
Juhlissa esiintyy lastenmusiikkiyhtye Sotta ja Pytty.