Suomen televisiossakin jo pitkään esitettyä jännityssarjaa 24:ta lykästi viimein, kun se palkittiin parhaana draamasarjana tämän vuoden Emmy-gaalassa. Sarja on ollut ehdolla palkinnon saajaksi joka vuosi vuodesta 2002 lähtien, mutta tähän saakka se on jäänyt ilman palkintoa. Tv-alan vuosittaiset pääpalkinnot jaettiin myöhään sunnuntaina Los Angelesissa.
Parhaan komediasarjan Emmy-palkinnon sai tuore The Office-sarja, joka on mukailtu jenkkiversioksi alun perin brittiläisestä tv-sarjasta. Parhaana reality-sarjana palkittiin myös Suomen MTV3-kanavalla nähty Amazing Race.
Jännityssarja 24 niitti mainetta myös toisaalla, kun sarjan pääosan esittäjä Kiefer Sutherland pokkasi parhaan draamanäyttelijän palkinnon roolistaan valtion agentti Jack Bauerina. Sutherlandin tähdittämää sarjaa ovat Suomessa esittäneet sekä MTV3 että Subtv. Parhaana komedianäyttelijänä palkittiin Tony Shalhoub, joka sai jo kolmannen Emmynsä roolistaan sarjasta Monk (YLE TV1).
Mariska Hargitay voitti uransa ensimmäisen Emmy-palkinnon, kun hänet palkittiin parhaana draamanäyttelijättärenä roolistaan seksuaalirikosten tutkijana sarjassa Oikeus ja kohtuus (Law & Order). Parhaana komedianäyttelijättärenä palkittiin Julia Louis-Dreyfus roolistaan omassa televisiosarjassaan The New Adventures Of Old Christine.
Emmy-palkinnot jaettiin nyt 58. kerran.