Alppihiihdon maailmacupin kisa Levillä voidaan järjestää ilman lakonuhkaa. Ammattiliitto PAM päätti rajata Levin mahdollisen lakon ulkopuolelle.
Rinnetyöntekijät uhkaavat mennä muutamaksi päiväksi lakkoon ensi viikon perjantaina. Jos lakko alkaa, se koskee kaikkia muita hiihtokeskuksia paitsi Leviä.
Puheenjohtaja Ann Selin kuvaa päätöstä vaikeaksi. Ratkaisuun vaikutti se, että maailmancup työllistää merkittävästi ja että kisa on monelle alueen yrittäjistä iso tulonlähde.
"Päätimme, että Levi rajataan ensi perjantaina alkavan lakon ulkopuolelle. Halusimme näin varmistaa alppihiihdon maailmancupin häiriöttömän toteutumisen ammattitaitoisen työvoiman voimin. Kisat vaikuttavat niin Levin kuin myös koko Lapin ja Suomen matkailun menestykseen ja imagoon", sanoo Selin.
Päätös on liiton hiihtokeskusväen toiveiden mukainen. Työntekijöiden arvio oli, että Levin rajaaminen pois parantaa mahdollisuuksia päästä sopimukseen. Lakonuhkaan haetaan sopua seuraavan kerran maanantaina.
"Kiitos neuvottelijoille"
"Täytyy lausua todella suuret kiitokset PAM:n neuvottelijoille, jotka ymmärsivät lakon vaikutukset suomalaiselle alppihiihdolle ja talvimatkailulle. Levin maailmancup on koko suomalaisen hiihtokeskusalan kannalta merkittävä asia", Levi Ski Resortin toimitusjohtaja ja Levin maailmancupin järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Jouni Palosaari kiittää.
"Tärkeintä tällä hetkellä on, että saamme Levin maailmancupin järjestettyä suunnitellusti. Hienoa, että Suomen, Lapin ja Levin yhteinen näyteikkuna maailmalle ei vaarantunut ja kilpailut, sekä oheistapahtumat toteutuvat suunniteltuun tapaan."
Lakkouhasta huolimatta kisojen valmistelua on jatkettu Levillä koko viikon ajan. Ennätysaikaisin lumetettu kisarinne Levi Black on jäädytetty injektoimalla siihen kaksi miljoonaa litraa vettä, ja järjestäjien mukaan erinomaisessa kunnossa.
Alppihiihtokauden ensimmäiset ensimmäiset maailmancupin pujottelut lasketaan Levillä 14.--15. marraskuuta. Kisat avataan perjantai-iltana 13. marraskuuta, lauantaina rinteeseen syöksyvät naiset ja sunnuntaina miehet.