Poliisi pidätti kaksi tun­kei­li­jaa

Kreikan poliisi on pidättänyt kaksi venäläistä, jotka yrittivät päästä Ateenan olympiakylään lainatuilla akkreditointipasseilla. Pidätetyt olivat yrittäneet päästä olympiakylään pohjoisen sisäänkäynnin kautta.

Kreikan poliisi on pidättänyt kaksi venäläistä, jotka yrittivät päästä Ateenan olympiakylään lainatuilla akkreditointipasseilla. Pidätetyt olivat yrittäneet päästä olympiakylään pohjoisen sisäänkäynnin kautta. Kumppanusten tarkoituksena oli varmistaa majoitus ja syödä.

Miehet saapuivat paikalle autolla, jonka he olivat saaneet käyttöönsä Venäjän olympiajoukkueen jäseneltä. Poliisilähteen mukaan toinen sisäänpyrkijöistä oli Venäjän pyöräilyjoukkueen valmentajan veli, joka myös oli antanut auton.

Akkreditoinnit oli myönnetty Venäjän joukkueen jäsenille, jotka olivat jo poistuneet Ateenasta, poliisista kerrottiin.

Ilmoita asiavirheestä