Klüf­til­la seit­se­män lajin maa­ot­te­lu-urak­ka

Ateenan naisten seitsenottelun voittaja Carolina Klüft urakoi Ruotsi-ottelussa syyskuun alussa seitsemän lajia. Ruotsin yleisurheiluliiton päävalmentajan Ulf Karlssonin mukaan lajeja ei ole vielä päätetty.

Ateenan naisten seitsenottelun voittaja Carolina Klüft urakoi Ruotsi-ottelussa syyskuun alussa seitsemän lajia. Ruotsin yleisurheiluliiton päävalmentajan Ulf Karlssonin mukaan lajeja ei ole vielä päätetty. Maaottelu kilpaillaan 4.-5. syyskuuta Göteborgissa.

Todennäköisemmin Klüftin ohjelmassa ovat 100 ja 200 metriä, pika-aidat, pituus, korkeus ja ehkä myös kolmiloikkaa. Lisäksi hän kiikuttaa kapulaa viestissä.

Klüft voisi halutessaan olla mukana myös seiväshypyssä. Poikaystävänsä Patrik Kristianssonin valmentajan Miro Zalarin johdolla hän on kokeillut lajia ja ylittänyt neljä metriä. Klüft ei kuitenkaan itse halua puhua sen paremmin seiväshypystä kuin muistakaan lajeista, joissa hän ei varsinaisesti kilpaile.

Karlssonin mielestä ruotsalaisella lahjakkuudella olisi eväitä nousta maailman huipulle myös 400 metrin aiturina. Hän näkee, että Klüftilla olisi pitkien aitojen vaatimaa nopeutta, taitoja ja kestävyyspohjaa. Siirto ei olisi ennen kuulumaton. Myös lajin entinen ME-nainen britti Sally Gunnell kilpaili pitkään moniottelijana.



Supertähteys ihmetyttää



Ateenan moniottelussa Klüft oli omaa luokkaansa. Hän kokosi kauden kärkituloksen 6 952 pistettä ja vei olympiavoiton musertavalla 517 pisteen erolla. Toiseksi sijoittui Liettuan Austra Skujyte, joka sai kasaan 6 435 pistettä. Kolmas oli britti Kelly Sotherton 6 424 pisteellä.

Olympialaisten kakkoslajistaan pituushypystä Klüft ei jaksanut innostua eilen eikä vielä tänäänkään.

- Ainoa asia joka on mielessä juuri nyt on lepo ja palautuminen, Klüft tuumi.

Naisten pituushypyn karsinta on keskiviikkona ja loppukilpailu perjantaina.

Tänään Klüftin henkilökohtainen tukija muisti häntä patsaalla, joka esittää ottelijaa hyppäämässä pituutta. Kisojen ruotsalaissankari oli lahjasta riemuissaan, vaikka kokee vaikeaksi ajatella itseään supertähtenä.

- En koe olevani mikään tähti. Minulla on elämää, suunnitelmia ja tavoitteita myös urheilun ulkopuolella, Klüft toisteli.



Ennätysjahti ei motivoi



Klüft on voittanut kaikki tittelit, joita yleisurheilussa on tarjolla. Hänellä on Euroopan mestaruus, maailmanmestaruus ja olympiavoitto. Uransa jatkosta hän sanoo, että aikoo puolustaa olympiavoittoaan Pekingissä 2008.

Vuosi sitten Pariisin MM-kisoissa hän voitti mestaruuden 7 001 pisteellä. Hänestä tuli lajin amerikkalaisen ME-naisen Jackie Joyner-Kerseen ja Venäjän Larisa Nikitinan ohella kolmas nainen, joka on rikkonut seitsemän tuhannen pisteen rajan.

Klüftin mielestä Joyner-Kerseen ME:n (7 291) tai muiden pisterajojen jahtaaminen ei motivoi häntä.

- En ajattele ennätyksiä tai muita pistemääriä, koska en halua asettaa itselleni mitään rajoja, Klüft sanoi.

Ilmoita asiavirheestä