Kuopion museot juh­li­vat ensi vuonna

Kuopiolaiset museot juhlivat ensi vuonna rinta rinnan pyöreitä vuosiaan. Suomen vanhimpiin museoihin kuuluva Kuopion museo viettää satavuotisjuhliaan ja valtakunnallinen Suomen ortodoksinen kirkkomuseo 50-vuotisjuhliaan.

Kuopiolaiset museot juhlivat ensi vuonna rinta rinnan pyöreitä vuosiaan. Suomen vanhimpiin museoihin kuuluva Kuopion museo viettää satavuotisjuhliaan ja valtakunnallinen Suomen ortodoksinen kirkkomuseo 50-vuotisjuhliaan. Vastaavasti Kuopion korttelimuseo juhlii 25-vuotista ja VB-valokuvakeskus 20-vuotista taivaltaan.

Museot avaavat juhlanäyttelynsä ensi huhtikuussa teemalla "Ilmiömuseo-museoilmiö". Näyttelyissä pohditaan savolaisesta vinkkelistä aikaa ja ilmoja, veden valtakuntaa ja kalaonnea, tiedettä ja uskomuksia.

Kuopion museossa avattavassa Ilmoja ja ilmiöitä -juhlanäyttelyssä kohtaavat erilaiset ilmiöt ja asiat, niin luonto kuin kulttuurikin. Korttelimuseossa esitellään rakennettua Kuopiota ja VB-valokuvakeskuksen Reviiri-näyttelyssä viiden taiteilijan näkemystä savolaisuudesta. Taidemuseossa aiheena ovat Ilmat ja ilmiöt, Ortodoksisessa kirkkomuseossa uskomukset.

Kauppakadulla kaupungin keskustassa sijaitseva satavuotias museorakennus on harvinaisuus lajissaan. Arkkitehti J. V. Strömberg suunnitteli jugendlinnan jo alun alkaen museokäyttöön. Rakennuksessa ovat alusta asti toimineet Kuopion luonnontieteellinen ja kulttuurihistoriallinen museo. Rakennuksen historiasta tehdään DVD. Luvassa on myös luonnontieteellisen museon juhlakirja.

Ensi toukokuussa Kuopiossa järjestetään myös valtakunnalliset museopäivät ja Suomen museoliiton 84. vuosikokous.

Ilmoita asiavirheestä