Kalifornian osavaltio ilmoitti keskiviikkona nostaneensa kanteet kuutta amerikkalaista ja japanilaista autonvalmistajaa vastaan niiden osuudesta ilmaston lämpenemisessä.
Osavaltion oikeusministerin Bill Lockyerin mukaan ilmastonmuutos aiheuttaa huomattavaa harmia ympäristölle, taloudelle, maataloudelle ja ihmisten terveydelle Kaliforniassa. Vaikutusten hinta on miljoonia dollareita, ja summa on edelleen kasvussa, hän jatkoi.
Autojen päästöt ovat nopeimmin kasvava yksittäinen hiilidioksidipäästöjen lähde, mutta siitä huolimatta Yhdysvaltain hallitus ja autonvalmistajat eivät toimi, Lockyer ryöpytti. Hänen mukaansa nyt on aika saada nämä yhtiöt vastuuseen osuudestaan kriisissä. Kyseessä on oikeusministerin mukaan ensimmäinen tämäntyyppinen oikeusjuttu.
Kanteessa mainitut autonvalmistajat ovat Chrysler Motors, General Motors, Ford Motor, Toyota Motor sekä Honda Motorin ja Nissan Motorin Pohjois-Amerikan yksiköt.