Puolaa hallitsevat konservatiivit yrittivät tänään löytää uusia yhteistyökumppaneita, jotta maa välttyisi ennenaikaisilta vaaleilta. Hallituksen asema vaikeutui entisestään eilen, jolloin pääministeri Jaroslaw Kaczynski erotti varamiehensä, Itsepuolustus-puoluetta edustaneen maatalousministeri Andrzej Lepperin.
Kaczynskin ja Lepperin yhteistyö kävi mahdottomaksi sen jälkeen kun Lepper kieltäytyi tukemasta pääministerin budjettiesitystä. Talouskysymysten lisäksi puolueiden näkemykset ovat menneet ristiin kysymyksessä lisäjoukkojen lähettämisestä Afganistaniin.
Lepper sai tietää erottamisestaan puolalaisviestimien kautta. Hän syytti pääministerin ja presidentin Laki ja oikeus (PiS) -puoluetta "vallankaappausyrityksestä".