Bryssel EU:n komissio lisää unionin oikeusasiamiehen tukemana painetta maataloustukien saajien julkistamiseksi. Vahvasti kummastellaan muun muassa Suomen haluttomuutta julkistaa tarkat tukitiedot siitä huolimatta, että avoimuus on yksi puheenjohtajamaan kantavista teemoista. Maatalouteen upotetaan EU-rahaa reilut 40 miljardia euroa vuodessa.
EU-asioihin perehtyneen internetjulkaisun EU-observerin mukaan komissio on lähettämässä Suomen hallitukselle kirjeen, jossa puheenjohtajamaan moititaan jarruttavan tukitietojen julkistamista. Kirjeessä aiotaan viitata pääministeri Matti Vanhasen kesäkuiseen puheenjohtajakauden linjapuheeseen, jossa nimenomaan avoimuus korostui.
EU-observer kertoo avoimuuden kannattajien saaneen tukevan voiton, kun Saksa tällä viikolla myöntyi tukipäätösten julkistamiseen. Enää 12 jäsenmaata karsastaa turhan avointa tukipolitiikkaa.
Unionin oikeusasiamies Nikiforos Diamandouros ilmaisi perjantaina täyden tukensa komission ponnistuksille.
- EU-rahastojen käytön avoimuudesta tulee valituksia. Suurta julkista mielenkiintoa kohdistuu siihen, miten veronmaksajien rahoja käytetään, Diamandouros tähdensi tiedotteessaan.
Myös Suomen korkein hallinto-oikeus päätti muutama päivä sitten, että tukipäätökset ovat julkisuuslain alaisia, viranomaisten tekemiä hallintopäätöksiä, joista jokaisella on oikeus saada tietoja.
Suomi kaipaa
selkeää esitystä
Maatalousministeri Juha Korkeaoja (kesk.) on aiemmin sanonut, että saajatietojen tarkka esittely tuntuu "tirkistelyltä". Hänen mukaansa Suomen nykyinenkin järjestelmä mahdollistaa kattavien tietojen saannin.
Korkeaoja tosin on valmis laajempaankin julkistamiseen, jos sellaisella löytyy yhteinen EU:n kattava malli.
Samaa korosti STT:lle perjantaina maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikkö Pekka Pesonen. Hän kummasteli, aikooko komissio todellakin lähteä painostaman yhtä jäsenmaata asiassa, josta se ei ole edes tehnyt varsinaista koko EU:n kattavaa esitystä.
Pesonen muistutti, että asiaan liittyy muun muassa tietosuojakysymyksiä, jotka saattaisivat vaatia muutoksia kansalliseen lainsäädäntöön.
Hän epäili myös vahvasti, onko Saksa todella aivan oikeasti aikeissa julkistaa tukien saajat.
Maatalousministeriössä ei perjantaina ollut vielä tietoa komission kaavailemasta kirjeestä.
Tukijulkisuutta on eritoten ajanut hallinnosta vastaava komissaari Siim Kallas. Hänen tiedottajansa ei ollut perjantaina tavattavissa komission aikeiden vahvistamiseksi.