YK:n alaisen kansainvälisen ilmastopaneelin johtaja Rajendra Pachauri on puolustanut ilmaston lämpenemisestä kertynyttä tutkimustietoa Kööpenhaminan ilmastokokouksessa. Hän vakuuttaa, että ilmastopaneelin tutkimustuloksia ei voi peukaloida, koska ne käyvät läpi tiukan tieteellisen tarkastuksen.
Ilmastonmuutoksen epäilijät ovat syyttäneet tutkijoita YK:n toissavuotisen ilmastoraportin manipuloinnista sen jälkeen kun brittiyliopistosta hakkeroituja tutkijoiden sähköpostiviestejä päätyi internetiin viime kuussa. Arvostelijat sanovat sähköpostiliikenteen todistavan, että jotkut tutkijat ovat vääristelleet tosiseikkoja paisutellakseen ilmastonmuutoksen uhkaa.
YK:n tänään alkaneessa ilmastokokouksessa on määrä sopia keinoista, joilla ilmaston lämpeneminen saataisiin pysäytettyä alle kriittisen kahden asteen. Sopimuksen sisällöstä vallitsee yhä syvä erimielisyys.
Suomi, Ruotsi ja Itävalta saivat Kööpenhaminassa ympäristöjärjestöjen Päivän fossiili -palkinnon. Järjestöjen kansainvälinen verkosto jakaa palkinnon maille, jotka esittävät järjestöjen mielestä vastuuttomimpia ilmastonäkemyksiä.