Cloetta Fazer on solminut viiden vuoden mittaisen yhteistyösopimuksen Euroopan johtavan sähköisten hankintaratkaisujen tarjoajan IBX:n kanssa.
Yhteistyön tavoitteena on saada enemmän ja tehokkaammin läpivietyjä tarjouskilpailuja ja täten varmistaa yrityksen oma kilpailukyky markkinoiden muutoksissa. Yhteistyöllä on merkittävä osuus konsernin tehostamisohjelmassa.
Cloetta Fazer tehostaa on-demand-ratkaisuilla strategista ostoprosessiaan sekä Suomessa että Ruotsissa. Sähköistämällä strategisen ostoprosessinsa Cloetta Fazer hakee säästöjä paitsi hankintahinnoissa myös kilpailutusprosesseihin käytettävässä ajassa. Konkreettisia tuloksia odotetaan välittömästi.
IBX on vastaavan kaltaisissa projekteissa yltänyt 5-30 prosentin säästöihin hankintahinnoissa ja 30-50 prosentin säästöihin hankintaprosesseihin kuluvassa ajassa.
Samoihin tavoitteisiin tähtää yhteistyö IBX:n ja Cloetta Fazerin välillä.