Espoon ampuja oli työs­sä­käy­vä per­heen­isä

Espoon Sellon kauppakeskusampujaksi epäilty Ibrahim Shkupolli oli työssäkäyvä perheenisä. Kansallisuudeltaan hän oli Kosovon albaani.

Espoon Sellon kauppakeskusampujaksi epäilty Ibrahim Shkupolli oli työssäkäyvä perheenisä. Kansallisuudeltaan hän oli Kosovon albaani.

Shkupolli oli ollut naimisissa Suomessa asuvan ulkomaalaistaustaisen naisen kanssa. STT:n tavoittaman naisen mukaan heillä on yhteisiä lapsia. STT:llä ei ole tietoa, milloin pariskunta oli naimisissa.

Oikeuden asiakirjoista ilmenee, että Ibrahim Shkupolli oli miltei parikymmentä vuotta suhteessa myös erään suomalaisen naisen kanssa.

Vuonna 1966 syntynyt Shkupolli saapui Aamulehden mukaan Suomeen Norjan kautta vuonna 1990. Hänet sijoitettiin Mikkelin vastaanottokeskukseen, mistä hän siirtyi myöhemmin asumaan Espooseen. Myös hänen sukunsa on Suomessa.

Ylen mukaan Shkupolli työskenteli Inex Partnersin logistiikkakeskuksessa. Mies oli aloittanut työskentelyn yhtiössä vuonna 2008.

Ylen haastattelema Inex Partnersin toimitusjohtaja Jorma Vehviläinen kertoo, että Shkupolli oli suoriutunut tehtävistään normaaliin tapaan. Vehviläisen mukaan miehen työelämässä ei ollut viime aikoina tapahtunut mitään poikkeuksellista, mikä voisi liittyä traagiseen tekoon.

Ilmoita asiavirheestä