CNN:n toi­mit­ta­ja sie­pat­tiin Gazassa

Uutiskanava CNN:n tuottaja Ali Rijad on siepattu autostaan Gazassa. Mikään ryhmittymä ei ole toistaiseksi ilmoittautunut teon tekijäksi.

Uutiskanava CNN:n tuottaja Ali Rijad on siepattu autostaan Gazassa. Mikään ryhmittymä ei ole toistaiseksi ilmoittautunut teon tekijäksi.

- Ajoimme pääkatua, kun valkoinen Peugeot tuli eteemme. Autosta nousi nuori mies, veti esiin aseen ja kysyi, kuka meistä oli Rijad. Kumppanini sanoi olevansa Rijad ja he komensivat hänet ulos autosta, kertaa CNN:n toimittaja Ben Wedemen, joka oli Rijadin mukana.

CNN on julkaissut tiedotteen, jossa se vahvistaa sieppauksen ja vaatii sieppaajia vapauttamaan vankinsa välittömästi.

Israel syytti tänään Syyriaa "terrorismin suuntaamisesta" Israelia vastaan ja varoitti, että Syyriassa olevia ääri-islamilaisia aineksia vastaan voidaan tehdä ennaltaehkäiseviä iskuja.

Israelin varaulkoministerin Zeev Boimin mukaan Syyria on "alueellisen terrorismin keskeinen tienristeys" ja Syyrian presidentti Bashar al-Assad "toimii siellä liikennepoliisina".

Väkivaltaisuudet jatkuivat yhä tänään palestiinalaisalueilla. Israelin armeija iski helikoptereilla Khan Younisin kaupunkiin Gazassa. Iskussa kuoli yksi palestiinalainen.

Ilmoita asiavirheestä