Tv-il­moi­tuk­sia on tehty nor­maa­lia enemmän

Luvatta televisiota katselevat ovat pelästyneet ehdotusta tv-maksun maksaneiden nimien julkistamisesta. Tv-ilmoituksia on tehty Viestintävirastoon normaalia enemmän. Tarkka luku viime perjantain jälkeen tehdyistä ilmoituksista saadaan vasta tulevana perjantaina. Tv-maksuista vastaavan tulosalueen johtaja Anssi Laakso arvioi kuitenkin keskiviikkona, että ilmoituksia on tehty viikon sisään ainakin joitakin satoja enemmän kuin normaalisti.

Ruotsin hallituskriisi on herättänyt luvattomat tv:n katselijat Suomessa.
Ruotsin hallituskriisi on herättänyt luvattomat tv:n katselijat Suomessa.
Kuva: Kontiainen Jarmo

Luvatta televisiota katselevat ovat pelästyneet ehdotusta tv-maksun maksaneiden nimien julkistamisesta. Tv-ilmoituksia on tehty Viestintävirastoon normaalia enemmän.

Tarkka luku viime perjantain jälkeen tehdyistä ilmoituksista saadaan vasta tulevana perjantaina. Tv-maksuista vastaavan tulosalueen johtaja Anssi Laakso arvioi kuitenkin keskiviikkona, että ilmoituksia on tehty viikon sisään ainakin joitakin satoja enemmän kuin normaalisti.

Viestintävirasto ilmoitti eilen, että tiedot voimassa olevista tv-ilmoituksista eivät ole salassa pidettäviä.

Virastolle oli tullut tiedotusvälineiltä keskiviikkoaamuun mennessä tusinan verran tv-ilmoituksiin liittyviä tietopyyntöjä. Viraston pääjohtaja Rauni Hagman kertoi, että kyselyihin vastataan niin nopeasti kuin mahdollista, todennäköisesti jo keskiviikkona tai torstaina.

Virastossa pohdittiin vielä keskiviikkona linjaa julkisen ja salassa pidettävän tiedon välillä.

Ilmoita asiavirheestä