Ei va­koo­jia, vaan kon­tak­ti­hen­ki­löi­tä

Jukka Seppisen syksyllä ilmestynyt Neuvostotiedustelu Suomessa 1917--1991 -kirja sai mylläkän aikaan.

Jukka Seppisen syksyllä ilmestynyt Neuvostotiedustelu Suomessa 1917--1991 -kirja sai mylläkän aikaan.

Kirjaa on luonnehdittu jopa "poliittiseksi juorukalenteriksi", sillä siinä julkaistiin pitkä lista suomalaisnimiä, joilla on ollut KGB-yhteyksiä. Seppinen kertoo päätyneensä nimilistan julkaisemiseen, koska myös Neuvostoliiton tiedustelu toimi yksilötasolla.

"He jaottelivat keskustelukumppaninsa vuohiin ja lampaisiin. On normaalia, että vaikuttajayksilöt joutuvat tutkimuksen kohteeksi. Käsittelen heitä kaikkia neutraalissa hengessä", vastaa Seppinen kritiikkiin.

Yksi kritiikin esittäjistä on ollut Seppisen väitöskirjan ohjaajana aikoinaan toiminut poliittisen historian professori Seppo Hentilä. Hän ihmetteli syyskuussa Helsingin Sanomissa muun muassa sitä, kuinka rohkeita päätelmiä Seppinen on suojelupoliisin arkistojen perusteella tehnyt. "Olen odottanut kovaa kritiikkiä, koska kirjassa käsitellään herkkiä aiheita. Tämä on tärkeä tutkimuksellinen avaus. Olen saanut myös paljon myönteistä kansalaispalautetta."

Seppinen korostaa, että hän ei ole nimennyt yhtään suomalaista vakoojaksi, vaan kontaktihenkilöiksi. "Maanpetturi-sanaa en ole käyttänyt. Olen rajannut kaiken oikeudellisen arvioinnin pois."

1970-luvulla tiedustelutoimintaa pidettiin statussymbolina. Siitä kirjoitettiin myös lehdissä, mutta yksityiskohtia ei tiedetty. "Vaikka tutkimuksen aineistoa on moitittu puuduttavuudesta, olisi tärkeää ymmärtää, miksi KGB resurssoi Suomea niin voimakkaasti."

Seppinen pitää Supon materiaalia käyttökelpoisena. Hän myöntää, että materiaali on vaikea ja sen sitominen poliittiseen todellisuuteen vaatii erityistaitoja. "Supo on tehnyt lakisääteistä työtään ja toiminut virkavastuulla. Aineisto on siis totta. Olen tehnyt paljon vertailututkimuksia ja käynyt läpi kommunistien omaa materiaalia kotimaassa. KGB:n osalta vastamateriaali on Moskovan arkistossa, joka ei ole vielä käytettävissä." Vaikka Suomessa oli kirjan mukaan lukuisia kontaktihenkilöitä ja KGB:n omia asiamiehiä, ei Seppinen ole koskaan uskonut kommunistisen järjestelmän toteutuvan Suomessa.

"Vaarallista yritystä oli. Ilman aseellista väliintuloa se tuskin olisi ollut mahdollista."

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä