Lahtela loik­ka­si kes­kus­tas­ta ko­koo­muk­seen

Keskustan kansanedustaja Seppo Lahtela loikkaa keskustasta kokoomuksen riveihin. Lahtela on toiminut kansanedustajana vuodesta 1999 lähtien.

Keskustan vehkalahtelainen kansanedustaja Seppo Lahtela on loikannut kokoomukseen. Lahtela kertoi asiasta torstaina uuden puolueensa järjestämässä tiedotustilaisuudessa eduskunnassa.

Samalla Lahtela ilmoitti pyrkivänsä jatkamaan kansanedustajana myös ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen. Hän on silloin kokoomuksen ehdokkaana Kymen vaalipiirissä.

Lahtela perusteli puolueen vaihtoa sillä, että keskusta on ollut hallituksessa SDP:n sylissä. Lahtelan mielestä kansanedustajilla ei juuri ole ollut sanan sijaa keskustan politiikan muotoilemisessa.

Lahtelan mukaan hänen ei tarvitse muuttaa ajatuksiaan tai tekojaan.

-- Sieltä (SDP:stä) se minun aatemaailmani vastakohta löytyy. Näin katson olevani oikealla asialla oikeassa rintamassa. Lahtela sureksi kaikkien puolueiden olevan arvomaailmaltaan kansaa kosiskelevia. Hän toivoi kääntävänsä kokoomuksenkin linjaa perinteiselle koti, usko, isänmaa -linjalle.

Puheenjohtaja Jyrki Katainen arveli Lahtelan vahvistavan kokoomuksen asemaa maakunnissa. Kymessä tavoitteena on nostaa edustajien määrä ensi vaaleissa nykyisestä kolmesta neljään.

Lahtelan mukaan häntä houkuteltiin usean puolueen riveihin. Ratkaisu kypsyi viime päivinä.

Ei enää yllätys

Loikan taustalla ovat myös keskustan sisäiset jännitteet Kymen piirin sisällä. Lahtela kertoi jo kesäkuussa, ettei aio olla enää ensi vaaleissa keskustan ehdokkaana. Syyksi hän sanoi "tarkoitushakuisen mustamaalauksen", jota vaalipiirin muut keskustalaiset harjoittavat häntä kohtaan. Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Timo Kalli piti Lahtelan lähtöä menetyksenä.

-- Hän on näihin päiviin asti systemaattisesti tukenut hallitusta. Toivon, että isänmaan puolustaja pysyy samalla linjalla. Kansanedustaja Kimmo Tiilikaiselle, entiselle puoluekumppanille Kymen piiristä, ratkaisu ei tullut enää yllätyksenä. Puoluevalintakin tuntui luontevalta.

Sekä Tiilikainen että Lahtela itse pitivät reiluna, että ilmoitus tuli tässä vaiheessa. Loppu on äänestäjien ratkaistavissa.

Kahvin ja pullan voimalla

Tiedotustilaisuudessa kiistettiin, että vaihdosta olisi vauhditettu vaalirahalupauksilla. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jyri Häkämiehen mukaan Lahtela joutuu muiden ehdokkaiden tapaan tilittämään puolueen Kymen piirille 700 euroa.

Lahtelaa käännytti erityisesti puolueen kouvolalainen kansanedustaja Pekka Kuosmanen. Kuosmanen kertoi, että siihen tarvittiin kaksi kuukautta ja 74 kupillista kahvia ja 16 pullaa.

Vuodesta 1995 eduskunnassa istunut Kuosmanen on itsekin ollut lähdössä edelleen ehdolle. Arveluille, että hän kuitenkin luopuisi ehdokkuudesta ja ryhtyisi tukemaan Lahtelaa, Kuosmanen suostuu vain naureskelemaan.

59-vuotias Lahtela on istunut eduskunnassa vuodesta 1999. Hän on koulutukseltaan maanviljelysteknikko. Loikan jälkeen kokoomuksen eduskuntaryhmä kasvaa 42-jäseniseksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä