Ateis­tien mai­nok­set pysyvät Lontoon bus­seis­sa

Mainontaa valvovat viranomaiset ovat päättäneet, että ateistiryhmän mainoskampanjan julisteet saavat edelleen näkyä Lontoon bussien kyljissä.

Mainontaa valvovat viranomaiset ovat päättäneet, että ateistiryhmän mainoskampanjan julisteet saavat edelleen näkyä Lontoon bussien kyljissä.

"Jumalaa ei ehkä ole olemassakaan - lakkaa huolehtimasta ja nauti elämästäsi" -julisteista on tullut yli 300 valitusta. Osa valittajista katsoo tekstin loukkaavan uskovaisia. Joidenkin mielestä mainokset eivät kerro totuutta.

Peräti 800 bussia huristelee Lontoon katuja pitkin ateistien mainos kyljessään. Kampanjan hinta on 150 000 euroa.

Kampanjan idea on lähtöisin komediantekijä Ariane Sherineltä. Hän poltti päreensä aiempaan tempaukseen, jossa bussien kylkeen oli maksettu internetosoite. Sieltä löytyi varoitus ihmisille, jotka ovat hylänneet Jumalan. Heille luvattiin ikuista kärsimystä helvetissä.

Ilmoita asiavirheestä