Älä herätä nukkuvaa karhua. Vanha sanonta avautuu haapajärviselle Hannu Österbergille aivan uudella tavalla keskiviikkoillan tapahtumien jälkeen. Kello 23.15 Österbergin rullaluistelumatka katkesi äkkijarrutukseen valtatiellä numero 28. Tiellä oli iso möhkäle, jota 18-vuotias Österberg luuli kiveksi.
Totuus paljastui, kun kivi nousi takajaloilleen, nosti käpälänsä kohti korkeuksia ja murahti ärtyisästi. "Se oli karhu, iso, aikuinen karhu. Siinä vaiheessa jalat löivät veteläksi."
Ennen kuin Österberg ehti miettiä kohtaloaan, nelisti karhu jo kohti Sievin kirkonkylää. Kontion kyydissä sadan metrin ME-miehet Asafa Powell ja Justin Gatlin olisivat jääneet nielemään maantiepölyä. Karhun kadottua Österberg soitti Jokilaaksojen pelastuslaitoksen numeroon ja hälytti virkavallan paikalle. Poliisi vahvisti torstaina, että Österbergin kohtaama eläin oli karhu.
"Aika erikoinen lepopaikka otsolla oli. Yhtä lailla ihmetyttää karhun asento. Mielestäni se köllötteli maantiellä liki mahallaan." Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen asiantuntija Seppo Ronkainen löytää karhun käyttäytymisestä sekä normaaleja että outoja piirteitä. "Yllättävässä tilanteessa karhu nousee takajaloilleen ja säntää karkuun. Vauhtia voi olla jopa 60 kilometriä tunnissa."
Paikkavalintaa Ronkainen ei osaa selittää. "Karhu lepää viileissä ja hiljaisissa korpiryteiköissä, eikä vilkkaasti liikennöidyillä maanteillä. Metsäautoteiltä makuujälkiä on joskus löytynyt." Karhuhavainto ei aiheuta erityistoimenpiteitä viranomaisten taholta. Nivalassa ja lähialueilla riittää salomaita, joilla karhu voi rauhassa temmeltää.
"On ollut tiedossa, että seudulla liikkuu kaksi tai kolme karhua", Nivalan riistanhoitoyhdistyksen petoyhdyshenkilö Antti Kukkola muistuttaa.
7.7.2006